BudowaMateriały budowlane

Altany ze strzechy

altana

Altany ze strzechy – hit czy kit?

Życie w dużym mieście ma swoje wady i zalety. Niektórzy mieszkanie w blokowisku uważają za niezwykle komfortowe, inni marzą o domu z ogrodem. W ostatnich latach domów stawia się niezwykle dużo, a dodatkowo ogromną wagę przykłada do aranżacji ogrodu, w którym powinna stanąć altana. Niektórzy rozważają budowę altany ze strzechy, inni zaś wolą proste, minimalistyczne rozwiązania.

Altana ogrodowa i jej zastosowania

Altana pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Często stanowi najważniejszy element ogrodu. Ma dodawać mu charakteru, porządkować otoczenie. Wokół altany da się ciekawie wytyczyć ścieżki i zagospodarować roślinność – często spotyka się w ogrodach rośliny, które pną się po ścianach altany.

Altany ze strachy czy innych materiałów są też niezwykle przydatne. W ciepłe dni można zjeść pod altaną obiad, wypić kawę, poczytać książkę, odpocząć. W letnie wieczory altany stają się miejscem spotkań towarzyskich. Jeśli istnieje taka możliwość, obok altany można rozpalić ognisko, jeśli nie – przynajmniej grilla. Zresztą właściciele niektórych ogrodów decydują się zarówno na budowę altany, jak i grilla, który jest jednocześnie wędzarnią.

Z czego powstają altany?

Najpopularniejszym materiałem, z jakiego buduje się altany ogrodowe jest oczywiście drewno. Z drewna powstają zarówno ogromne bale, deski, jak i delikatne sztachetki. To, z jakich elementów konstrukcyjnych powstania nasza altana, zależy wyłącznie od naszych upodobań. Pod uwagę należy wziąć także to, czy chcemy, by altana miała zabudowane boki, czy też wiatry ani wścibskie spojrzenia nie są nam straszne i wolimy ściany zabudowane do połowy wysokości.

Jeśli chodzi o pokrycie dachowe, tutaj również panuje pełna dowolność. Altana może mieć dach drewniany, pokryty jedynie impregnatem lub farbą do drewna. Większość osób decyduje się jednak na założenie dachówki tradycyjnej lub bitumicznej, pokrycie papą albo blachodachówką. Ciekawym rozwiązaniem są również altany ze strzechy, czyli takie, które są pokryte trzciną.

Altany ze strzechy – nawiązanie do przeszłości

Dachy ze strzechy wracają do mody. Jeszcze kilkanaście lat temu tego rodzaju pokrycie dachowe mogło być traktowane jako obraz nędzy, niedołęstwa, zacofania. Wszyscy, których było na to stać, wymieniali stare dachy trzcinowe na inne.

Dziś altany ze strzechy są niezwykle modne. Zresztą nie tylko altany, ale także drewniane domy i zajazdy pokryte trzciną wyglądają niezwykle efektownie. Zamówień na tego typu realizacje jest coraz więcej. Chętnie wracamy do tego, co naturalne, co przywołuje miłe wspomnienia, co kojarzy się z dawną, spokojną wsią.

Comment here