Remont Domu

Balustrady drewniane czy metalowe? Które sprawdzą się lepiej?

Balustrady drewniane czy metalowe

Balustrady schodowe i balkonowe wykonuje się z różnych materiałów, ale dominujące są dwa – metal i drewno. Które z tych rozwiązań sprawdza się lepiej?

Wybór balustrady balkonowej – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o barierki na tarasach i balkonach, zdecydowana większość z nich znajduje się bezpośrednio „pod chmurką”, co oznacza, że jest narażona na silne działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Opady deszczu i śniegu, mróz, intensywne nasłonecznienie, silny wiatr, który unosi w powietrzu gałęzie i liście, a następnie uderza nimi o barierki – wszystko to może sprawić, że produkt niskiej jakości szybko straci estetyczny wygląd. Dlatego wybierając barierki na balkon i taras, nawet jeśli chodzi balkon zabudowany i taras zadaszony, musimy zwrócić uwagę na jakość materiałów wykorzystanych do produkcji barierek.

Jeśli chodzi o balkony i tarasy, w ostatnim czasie największą popularnością cieszą się barierki ze stali nierdzewnej, która jest materiałem trwałym i estetycznym. Stal nierdzewna nie ulega korozji i nie wymaga malowania, dlatego dbanie o wygląd balkonu nie nastręcza żadnych trudności. Poza tym balustrady stalowe dobrze komponują się z nowoczesnymi bryłami budynków.

Jak wybrać barierki na schody?

Wiele zależy od tego, czy chodzi o schody wewnętrzne czy zewnętrzne. Ważny jest również kształt schodów oraz to, z jakiego materiału wykonano całą konstrukcję oraz stopnie. Z reguły balustrady schodowe wykonuje się z tych samych materiałów, co resztę schodów, a więc jeśli schody są drewniane, stawiamy na drewno, jeśli są metalowe (również z dodatkiem drewna lub tworzyw sztucznych), dobrze sprawdzą się barierki metalowe. Ponadto metal, a zwłaszcza stal nierdzewna, świetnie komponuje się w duecie ze schodami żelbetonowymi obłożonymi płytkami schodowymi lub kamieniem dekoracyjnym.

Barierki na schody pełnią istotną funkcję, dlatego wybór powinien być dobrze przemyślany. Balustrady schodowe chronią przed upadkiem z wysokości – przede wszystkim przed wypadnięciem ze schodów z boku, ale również zmniejszają ryzyko sturlania się w dół. Są podporą dla tych, którzy mają trudności ze sprawnym poruszaniem się po schodach (osoby starsze, schorowane, małe dzieci). Poza tym pełnią funkcję dekoracyjną. Szczególne walory estetyczne posiadają bogato zdobione balustrady z drewna, ale w nowoczesnych budynkach równie ważnym elementem dekoracyjnym są delikatnie połyskujące barierki o prostej, minimalistycznej konstrukcji.

Balustrady drewniane czy metalowe?

Drewno w pomieszczeniu tworzy szczególny klimat, ociepla wnętrze, sprawia, że staje się przytulne. Drewniane podłogi, blaty i różnego rodzaju elementy dekoracyjne są ważnym akcentem w budynkach mieszkalnych, dlatego można się spodziewać, że podobną funkcję będą pełnić drewniane schody. Jeśli jednak w danym pomieszczeniu nie da się zamontować schodów w całości wykonanych z drewna, warto pomyśleć o innych rozwiązaniach, np. gotowych schodach modułowych, które są wyposażone w balustrady metalowe. Schody systemowe to połączenie drewna i metalu. To świetna propozycja dla niezdecydowanych, co do materiału na schody do ich domu.

Comment here