BudowaMateriały budowlaneRemont Domu

Co oznacza „tarcica sosnowa”?

Praca tartaków w głównej mierze polega na pionowym piłowaniu okorowanych kłód drzewnych, w wyniku czego powstaje produkt tartaczny w postaci tarcicy. Taki surowiec wykorzystywany jest w budownictwie i służy do tworzenia konstrukcji dachowych, budowy domków letniskowych, czy też jako materiał na okna, drzwi i podłogi.

Tarcica sosnowa a inne rodzaje tarcicy

Tarcica sosnowa, jak sama nazwa wskazuje, to materiał powstały w wyniku piłowania sosny. Tarcica może być iglasta bądź liściasta, ale faktem jest, że największym zainteresowaniem cieszy się właśnie tarcica sosnowa. Jej zastosowania są bardzo szerokie, a to za sprawą właściwości fizycznych, jakie posiada tego typu materiał. Tarcica jest materiałem wykorzystywanym na różnych etapach prac i sprawdza się zarówno jako tworzywo konstrukcyjne, jak i budowlane.

Jak wygląda tarcica przygotowana do sprzedaży? Odwiedzając tartak możemy zauważyć ułożone w równe stosy deski. Stos układany jest z desek tego samego rodzaju, a więc pozyskanych w wyniku piłowania (przecierania) drewna danego gatunku. Ponadto deski mają ten sam rozmiar i kształt.

Tartak oferuje zróżnicowaną wymiarowo tarcicę. Standardowo deski mają grubość 19, 22, 25, 28 i 32 mm, ale spotykamy również tarcicę znacznie grubszą. Oferta tartaków jest szeroka, bo potrzeby i oczekiwania klientów są mocno zróżnicowane. Tarcicę możemy podzielić ze względu na wymiar desek, ale także stopień obróbki czy sposób wykończenia. Najważniejszy podział obejmuje jednak gatunki drewna. Tarcicę pozyskuje się z drewna sosnowego, świerkowego, bukowego, dębowego, brzozowego, jesionowego czy akacjowego.

Jakie normy powinno spełniać drewno z tartaku?

Drewno, które ma być wykorzystywane w konkretnym celu, musi spełniać określone parametry wytrzymałościowe. Inne wymagania stawia się przed drewnem konstrukcyjnym, inne przed materiałem elastycznym, wykorzystywanym w stolarniach i firmach o zbliżonym profilu działalności.

W tartaku powinno zwracać się uwagę na wilgotność drewna (współczynnik nie powinien przekraczać 20%, chyba że klient ma inne oczekiwania), zabezpieczenie przed sinizną (norma PN-83/D-04301), zgodność wymiarów i jakość wykończenia powierzchni. Sucha tarcica sosnowa jest zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o ilość zamówień realizowanych przez tartaki.

Tarcica sosnowa nieobrzynana i obrzynana

Sposób obróbki tarcicy nie w każdym wypadku wygląda tak samo. Czasem obróbce poddawane są dwie równoległe płaszczyzny, a więc deska obrabiana jest od góry i od dołu, ale jej krawędzie pozostają nieobrzynane. Innym razem obróbce podlegają wszystkie krawędzie i deska z czterech stron zyskuje równą, płaską powierzchnię. Wbrew pozorom deski nieobrzynane cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o firmy zajmujące się budową altan i zabawek ogrodowych. Krawędzi nieobrzynane nadają budowli ciekawego charakteru, choć oczywiście z deski należy usunąć korę, a krawędzie zabezpieczyć dobrej jakości preparatem.

Comment here