Schody kręte, w przeciwieństwie do schodów prostych lub dwubiegowych, nieustannie wymuszają zmianę kierunku ruchu. Dzięki temu zajmują niewiele miejsca i doskonale sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, w których nie ma możliwości zamontowania schodów innego typu, albo byłoby to rozwiązanie niesatysfakcjonujące (schody bardzo strome, wąskie, zajmujące zbyt dużą powierzchnię).
Schody na planie koła
Schody kręte wykonuje się na planie koła. Okrąg zamyka balustrada schodowa – jej zewnętrzne krawędzie okalają stopnie i słup nośny, który znajduje się w centrum okręgu. Słup należy dobrze ustabilizować i przytwierdzić do podłogi oraz sufitu. Zazwyczaj jest on wykonany z metalu, co zapewnia mu dużą wytrzymałość. Z tego samego materiału wykonuje się pozostałe elementy konstrukcyjne, w tym balustradę. Pomiędzy słupem i usztywnioną balustradą umieszcza się stopnie. Ich długość może być różna, w zależności od indywidualnych potrzeb oraz średnicy otworu sufitowego. Zawsze należy jednak pamiętać, by stopnie miały odpowiednią szerokość i wysokość, w przeciwnym razie korzystanie ze schodów nie będzie komfortowe.
Schody kręte wewnętrzne i zewnętrzne
Zwieńczeniem metalowej konstrukcji na planie koła są stopnie wykonane z kratownicy, tworzywa sztucznego o wzmocnionej odporności lub drewna. Metalową kratownicę i wzmocnione tworzywo spotykamy najczęściej w modelach przeznaczonych do użytku zewnętrznego. Schody kręte stanowią wówczas niebanalną ozdobę budynku, niezależnie czy mówimy o budynku mieszkalnym, biurowcu, obiektach handlowych, czy też instytucjach kultury. Z kolei schody spiralne wewnętrzne zazwyczaj wyposażone są w stopnie drewniane. Odpowiednio przygotowane drewno wygląda estetycznie, ponadto ociepla pomieszczenie, sprawiając, że staje się przytulne.
Schody kręte – do jakich pomieszczeń?
Nie ma zasad mówiących o tym, w jakich pomieszczeniach należy montować schody kręcone, a gdzie zdecydowanie powinno się takich rozwiązań unikać, niemniej przyjęło się uważać, że schody kręte, ze względu nie niewielkie wymiary, najlepiej sprawdzają się w małych, ale wysokich pomieszczeniach. Oczywiście w sytuacji, gdy ktoś dysponuje ogromnym salonem i chce umieścić w nim takie schody ze względu na ich walory estetyczne, również może to zrobić. Schody kręcone to nie tylko produkt zapewniający sprawną komunikację pomiędzy poziomami budynku, ale również niebanalny element dekoracyjny.
Produkowane dziś metalowo-drewniane schody kręte sprawdzą się zarówno we wnętrzach urządzonych w klasycznym stylu, jak i domach nowoczesnych, minimalistycznych. Wystarczy wybrać odpowiedni model schodów, by dodatkowo podkreślić charakter wnętrza. Oczywiście montaż schodów kręconych wyłącznie ze względu na ich walory estetyczne mija się z celem, bo schody mają być przede wszystkim wygodne, stabilne i bezpieczne. Kupując schody okrągłe od sprawdzonego producenta, otrzymujemy produkt, który łączy w sobie wszystkie te cechy.
Comment here