InstalacjePorady

Czy warto inwestować w złącza odgromowe?

Wyładowania atmosferyczne to częste zjawisko w okresie wiosenno-letnim. Ryzyko wystąpienia burzy w pozostałej części roku jest niewielkie. Mimo to należy mieć świadomość, że nawet jedna silna burza może spowodować dotkliwe straty materialne oraz zagrozić zdrowiu i życiu ludzi. Aby zapobiec groźnym konsekwencjom wyładowań atmosferycznych, budynki wyposaża się w instalacje piorunochronne. Czy warto inwestować w złącza odgromowe, które są jednym z elementów takiej instalacji?

Jakie zadania spełnia piorunochron?

Instalację odgromową potocznie nazywa się piorunochronem. Nazwa ta w sposób prawidłowy określa podstawowe zadanie takiej instalacji, a więc ochronę budynku, jego wyposażenia i mieszkańców przed groźnymi skutkami burz. Piorun nie uderza bezpośrednio w budynek, a w piorunochron, po czym energia pochodząca z wyładowania atmosferycznego odprowadzana jest do gruntu.

W czasie burzy nie należy przebywać na zewnątrz. Ale czy wejście do budynku całkowicie eliminuje ryzyko związane z burzami? Nie, jeśli budynek nie został wyposażony w instalację odgromową. Wyładowania atmosferyczne potrafią wyrządzić wiele szkód. Mowa zarówno o uszkodzeniach mechanicznych, zniszczeniu fragmentów dachu i komina, jak i o tych spowodowanych przez wystąpienie przepięć w instalacji elektrycznej. Jeśli energia pioruna trafi do sieci elektrycznej, może zniszczyć wszelki sprzęt podłączony do prądu, a nawet porazić ludzi, którzy w danym momencie z tego sprzętu korzystają. Celem instalacji odgromowej jest zapobieganie takim wydarzeniom.

Czy warto inwestować w złącza odgromowe?

Instalacja odgromowa składa się z szeregu połączonych ze sobą elementów. Podstawowymi elementami takiej instalacji są zwody, przewody odprowadzające oraz uziomy. Dla poprawnego i bezpiecznego działania takiej instalacji duże znaczenie ma zarówno jakość tych elementów, jak i odpowiedni montaż. Dlatego złącza odgromowe i inne elementy instalacji odgromowej należy zamawiać od znanych i cenionych producentów, albo kupować w firmach instalatorskich, które na co dzień zajmują się profesjonalnym montażem piorunochronów.

Złącza odgromowe służą do łączenia poszczególnych przewodów w jak najlepszy sposób. Warto zainwestować w dobrej jakości złącza odgromowe, ponieważ dzięki nim możliwe jest wygodne i trwałe łączenie przewodów okrągłych i płaskich w różnych kombinacjach. W sklepach dostępne są zarówno złącza odgromowe krzyżowe, przelotowe, jak i kontrolne. Dodatkowo w każdym rodzaju występuje kilka podtypów. Ich wybór uzależniony jest od projektu instalacji odgromowej.

Dobrej jakości złącza odgromowe

Złącza odgromowe powinny być wykonane z materiałów zapewniających im wieloletnią trwałość. Najlepiej, jeśli jest to stal ocynkowana ogniowo. W instalacjach odgromowych stosuje się zazwyczaj przewody z metalu o minimalnej grubości 8 mm, albo z ocynkowanej taśmy stalowej o przekroju 20 na 3 mm. Ważne jest, by połączyć je w taki sposób, by podczas wyładowania atmosferycznego możliwy był swobodny przepływ prądu. Niemałą rolę odgrywają tutaj dobrej jakości złącza odgromowe.

Comment here