BudowaPorady

Czy warto kupić gotowy projekt domu?

projekt domu

Zakup działki budowlanej w dogodnej lokalizacji to pierwszy krok w drodze do realizacji marzeń o posiadaniu własnego, przestronnego domu. Kolejnym krokiem będzie wykonanie projektu domu jednorodzinnego i uzyskanie wszelkich stosowanych zezwoleń. Wykonanie projektu budynku mieszkalnego nie jest zadaniem najłatwiejszym, zwłaszcza dla osób, które dotychczas nie miały okazji mieszkać poza blokowiskiem i nie bardzo wiedzą, jak w założonym metrażu rozplanować pomieszczenia i funkcjonalności. Problem ten rozwiąże architekt, który od lat zajmuje się tworzeniem indywidualnych projektów domów jednorodzinnych. Innym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu – na rynku dostępnych jest kilka tysięcy projektów katalogowych.

Projekt katalogowy a czas podjęcia prac budowalnych

Każdy architekt samodzielnie ustala formę pracy nad projektem i częstotliwość spotkań z klientami. Czasem zdarza się tak, że projekt powstaje miesiącami, a każde spotkanie kończy się wprowadzaniem kolejnych zmian. Jeżeli sięgniemy po dopracowany projekt katalogowy, do budowy domu będziemy mogli przystąpić znacznie szybciej. Dokumentacja projektowa zwykle trafia do rąk klienta w ciągu tygodnia, licząc od daty złożenia zamówienia. Z tego powodu, a także z powodu znacznie niższej ceny, warto sięgnąć po gotowy projekt domu.

Projekt indywidulany a projekt katalogowy

Pamiętajmy jednak, że ten sam projekt katalogowy może kupić nieograniczona ilość osób, a zatem może zdarzyć się tak, że w niedalekim sąsiedztwie powstanie niemal identyczny budynek. Dla tych, którzy nie lubią powtarzalności, może to być spora niedogodność. Projekt indywidulany z zasady jest unikalny, a zawarte w nim rozwiązania dostosowane do potrzeb danej rodziny. Natomiast projekty katalogowe nie powstają z myślą o konkretnych osobach, a są rozwiązaniami uniwersalnymi, czyli dobrymi dla wszystkich, ale nie „uszytymi na miarę”.

Czy można modyfikować gotowy projekt domu?

Okazuje się, że katalogowe projekty domów jednorodzinnych można modyfikować, zatem istnieje pewna możliwość dostosowywania funkcjonalności budynku do potrzeb jego mieszkańców. Do każdego gotowego projektu dołączona jest zgoda na to, by dowolny, uprawniony architekt, zatrudniony przez inwestora mógł dostosowywać budynek do potrzeb tegoż inwestora.

Gotowy projekt domu otrzymamy szybko, tanio, do tego mamy możliwość nadania mu indywidualnego charakteru. Z powyższego wynika, że zdecydowanie warto kupić katalogowy projekt domu i rzeczywiście coraz więcej osób z tego rozwiązania korzysta.

 

 

Comment here