BudowaPoradyRemont Domu

Czym charakteryzują się nowoczesne dachy?

nowoczesne dachy

Budownictwo jest jedną z tych dziedzin, która mimo iż opiera się na wypracowanych przez latach rozwiązaniach, wciąż zaskakuje czymś nowym, dotąd niespotykanym. Budowane dziś domy powstają z coraz lepszych, trwalszych i zapewniających lepsza izolację materiałów. Dom ma być funkcjonalny, ekonomiczny i estetyczny. Dużą wagę przykłada się zarówno do wyglądu elewacji, balkonów i tarasów, jak i unoszącego się nad całością dachu. Nowoczesne dachy są stosunkowo lekkie, a jednocześnie trwałe. Dobrze chronią wnętrze domu przez działaniem czynników zewnętrznych, a przy tym stanowią prawdziwą ozdobę budynku.

Bryła domu a typ dachu

Nie ulega wątpliwości, że tym co determinuje kształt i wielkość dachu, jest bryła budynku. Kilkadziesiąt lat temu budowało się przede wszystkim niewielkie, parterowe domki na planie prostokąta. Pokrywał je gładki, dwuspadowy dach. Dziś dachy dwuspadowe wykonuje się coraz rzadziej, bo zupełnie zmieniła się bryła budynku. Chętniej robimy różnego rodzaju balkony, tarasy, łączymy dom z garażem i wykonujemy kilka wejść do budynku. Dach, który ma przykryć elementy wystające poza plan prostokąta albo ponad wysokość stropu, nigdy nie będzie prostych dachem dwuspadowym.

Nowoczesne dachy – dążenie do minimalizmu?

Paradoksalnie, w ostatnich latach obserwujemy silne dążenie do prostoty i chęć wpisania projektu w ideę minimalizmu. Mamy do czynienia z dachami wielospadowymi, ale unika się nadmiaru lukarn, wykuszy i falistych połaci. Głównej przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w tym, że w wielu domach dochodzi do zaadoptowania poddasza do celów mieszkalnych. Im prostsza konstrukcja dachu, tym wykorzystanie powierzchni na poddaszu staje się łatwiejsze. Mieszkania, w których mamy mnóstwo ścianek i skosów, trudno jest nazwać funkcjonalnymi i ustawnymi.

Projektowanie domów nowoczesnych

Trudno jednoznacznie określić, czym jest nowoczesność w budownictwie, bo ten sam projekt budynku dla jednych będzie czymś, czego jeszcze nigdy nie widzieli, dla innych powielaniem projektów, z jakich w ostatnim czasie korzystali bliżsi lub dalsi znajomi. Wszyscy zgadzają się jednak, że nowoczesny dach to taki, który podkreśli dynamiczny charakter bryły domu i zostanie wykonany z dobrej jakości materiałów. Warto również pamiętać, że za nowoczesny wygląd budynku odpowiada nie tylko kształt czy wielkość budynku, ale także kolorystyka. Dziś rzadko projektuje się domy w soczystych, wyrazistych kolorach. Stawiamy raczej na beże i szarości, a do takich elewacji najlepiej pasują nowoczesne dachy odpowiednio w kolorze brązowym i grafitowym.

Nowoczesne dachy – rodzaj pokrycia dachowego

Jeśli chodzi o najmodniejsze rodzaje pokryć dachowych, obecnie najlepiej sprzedaje się blachodachówka oraz dachówka ceramiczna lub betonowa. Zaletą takich rozwiązań jest ich trwałość, estetyczny wygląd, ale i to, że łatwo dobrać do nich akcesoria do dachu, takie jak systemy rynnowe, zabezpieczenia przeciwśniegowe, systemy komunikacji dachowej czy akcesoria kominiarskie.

Comment here