BudowaMateriały budowlane

Czym jest tarcica sosnowa?

Tarcica sosnowa to jeden z podstawowych produktów tartacznych, czyli przygotowywanych przez zakłady produkcyjne zajmujące się obróbką drewna (tartaki). Tartak oferuje zarówno typową tarcicę, którą można wykorzystać na wiele sposobów, jak i produkty o konkretnych zastosowań. Do drugiej grupy zaliczymy m.in. kantówki drzwiowe i okienne, łaty dachowe, deski elewacyjne, czy deski tarasowe. Natomiast tarcica nie jest przygotowywana z myślą o konkretnym zastosowaniu. Klient, który odbiera tarcicę z tartaku, może ją poddać dalszej obróbce i dopiero wtedy wykorzystać przy realizacji konkretnej inwestycji.

Rodzaje tarcicy – podział ze względu na sposób obróbki

Tarcica powstaje w wyniku przetarcia kłody drewna na specjalnych pilarkach. Oczywiście nie chodzi o przetarcie drewna w taki sposób, by z kłody powstały „talarki”. Aby powstała tarcica sosnowa, zresztą jak i każda inna, drewno przeciera się wzdłuż.

Tarcica może być obrzynana lub nieobrzynana. Obrzynana to taka, która została wyrównana z czterech stron. Natomiast o tarcicy nieobrzynanej mówimy wtedy, gdy piłowaniu poddano jedynie dwie równoległe krawędzie, natomiast boki pozostawiono nieobrobione. Oczywiście niezależnie od tego, o jakiej tarcicy mowa, gotowy produkt może mieć tę samą grubość. Tartak przygotowuje tarcicę w kilku standardowych wymiarach, bo na taką zapotrzebowanie jest największe. Natomiast jeśli klient chce zamówić tarcicę sosnową o niestandardowej grubości, również ma taką możliwość. Tartaki, dzięki specjalnym suszarniom, są w stanie przygotować suchą tarcicę sosnową w krótkim czasie. Natomiast naturalny proces wysychania tarcicy trwa znacznie dłużej. Poza tym na składowanie mokrej tarcicy trzeba poświęcić sporo miejsca, a nie każdy tartak ma go wystarczająco dużo. Dlatego nowoczesne tartaki chętnie inwestują w specjalistyczne suszarnie.

Tarcica sosnowa – drewno iglaste na tartakach

Na terenie Polski rośnie kilka gatunków drzew iglastych. Oczywiście mowa o drzewach rosnących w naszym kraju bez szczególnej ingerencji człowieka, a nie o takich, które sprowadzono z innych zakątków świata. Sosna jest zdecydowanie najpopularniejszym gatunkiem spośród wszystkich drzew iglastych rosnących w Polsce. Można ją spotkać absolutnie wszędzie, z wyłączeniem terenów wysokogórskich, gdzie dominują świerki, jodły i modrzewie. Tak powszechne występowanie sosny sprawia, że jest od drewnem łatwo dostępnym, a dzięki temu również i tanim. To prawda, że mamy w Polsce drzewa o lepszych parametrach, jeśli chodzi o twardość i trwałość (np. buk, dąb, jesion), ale sośnie również przypisuje się całkiem niezłą wytrzymałość, a ewentualne niedostatki rekompensuje atrakcyjna cena.

Właściwości tarcicy sosnowej

Sosna ceniona jest ze względu na wspomnianą już wytrzymałość, łatwą dostępność i niską cenę, ale to nie jedyne zalety tarcicy sosnowej. Sosna jest drewnem łatwym w obróbce, podatnym na klejenie, dobrze przyjmującym pigmenty. Jest trwała, ale lekka, dlatego nadaje się na drewno konstrukcyjne na dachy budynków. Na uwagę zasługują również piękny, jasny kolor i ciekawe usłojenie drewna sosnowego.

Comment here