BudowaInstalacjeMateriały budowlane

Czym są bariery przeciwśniegowe na dach?

bariery przeciwśniegowe

W ostatnich latach, z powodu postępujących zmian klimatycznych, zimy w Polsce nie należały do szczególnie mroźnych i śnieżnych. Błędem byłoby jednak stwierdzenie, że tak samo wyglądało to na terenie całego kraju, bowiem są rejony, szczególnie na południu i w północno-wschodniej części kraju, gdzie na brak śniegu zimą nie można narzekać. To szczególnie mieszkańcy tych obszarów powinni zatroszczyć się o bariery przeciwśniegowe na dach. Takie zabezpieczenia wskazane są też w przypadku zabudowy wielorodzinnej, obiektów użytku publicznego, a także wyższych domów jednorodzinnych, wyposażonych w stromy dach.

Jaką funkcję pełnią bariery przeciwśniegowe na dach?

Zimą wiele mówi się na temat tego, jak duże obciążenie dla konstrukcji budynku może stanowić zalegający na dachu śnieg. Nierzadko konieczne jest ręczne usuwanie białego puchu z połaci dachowej, szczególnie jeśli mowa o dachach płaskich. W przypadku dachów skośnych występuje zagrożenie innego rodzaju – ubita masa może gwałtownie osunąć się w dół, powodując przy tym wiele szkód. Bariery przeciwśniegowe na dach zapobiegają takim sytuacjom.

Dlaczego brak barier na dachu może być niebezpieczny?

Świeży, miękki śnieg, nie wyrządzi nikomu wielkiej szkody. Mówiąc o zabezpieczeniach przeciwśniegowych mamy na myśli przede wszystkim taki śnieg, który utrzymuje się na dachu od dłuższego czasu, a w tym okresie wielokrotnie roztapiał się i ponownie zamarzał, co spowodowało utwardzenie białej masy. Na dachy nie zalega już warstwa białego puchu, a gruba i ciężka bryła. Jeśli nagle spadnie, może uszkodzić systemy rynnowe, okapniki, parapety, balkon, taras i pozostawione tam przedmioty. Może zniszczyć nasadzenia roślin, uszkodzić płot, a nawet zaparkowane w pobliżu budynku pojazdy. Nagle osuwająca się pokaźna bryła śniegu to również poważne zagrożenie dla mieszkańców domu, klientów czy petentów (w przypadku biurowców i urzędów), a nawet przechodniów.

Bariery przeciwśniegowe na dach – rodzaje

W skład systemów ochrony przeciwśniegowej wchodzi szereg elementów przeznaczonych do montażu na dachu budynku. Wśród nich należy wyszczególnić rozbijacze śniegu, które dzielą dużą bryłę na mniejsze, mniej niebezpieczne części. Natomiast jeśli chodzi o typowe bariery przeciwśniegowe na dach, czyli takie, które utrzymują śnieg na wysokości, zapobiegając nagłemu osuwaniu, wyróżniamy płotki przeciwśniegowe i śniegołapy rurowe. Akcesoria te pełnią tę samą funkcję, choć różnią się budową. Jedne i drugie mogą być montowane na rozmaitych pokryciach dachowych, ale należy pamiętać o doborze odpowiednich elementów montażowych. Najlepiej zlecić to zadanie dekarzowi.

Płotki przeciwśniegowe i śniegołapy rurowe

Płotki przeciwśniegowe wyglądem przypominają niewielki płotek lub opartą na bocznej krawędzi drabinę. Pomiędzy szczebelkami występują na tyle duże odstępy, by śnieg mógł stopniowo zsuwać się na dół. Nie ma jednak możliwości, by zsunął się natychmiast. Podobnie działa to w przypadku śniegołapów rurowych, z tą różnicą, że zamiast pionowych szczebli mamy dwie poziomo ułożone rury. Jedna znajduje się nieco nad połacią dachu, następnie jest przerwa i kolejna rura.

Comment here