BudowaRemont Domu

Czym są kolektory słoneczne?

kolektory słoneczne

Osoby, które nigdy nie interesowały się możliwościami wykorzystania energii słonecznej w gospodarstwie domowym, niejednokrotnie nazw kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne używają wymiennie. Jest to poważny błąd, ponieważ kolektory słoneczne zdecydowanie nie są tym samym, co modna w ostatnim czasie instalacja fotowoltaiczna.

Wykorzystanie energii słonecznej – zalety 

Energia słoneczna to najbogatsze źródło energii odnawialnej na Ziemi. Jej wykorzystanie przynosi korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Energia słoneczna jest dostępna dla każdego, bezpłatna, a korzystanie z niej nie wymaga uruchamiania procesów spalania, które mogłyby skutkować powstawaniem zanieczyszczeń powietrza.

Energia słoneczna dociera do powierzchni Ziemi w postaci promieni słonecznych, a jej ilość mierzy się  poprzez wyznaczenie tzw. natężenia promieniowania słonecznego. Dla mieszkańców Polski natężenie to wynosi 900 – 1200 kWh/m2. Oczywiście nie zawsze do powierzchni Ziemi dociera taka sama ilość energii. Wiele zależy tutaj od aktualnej pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Mimo to uważa się, że ilość docierającej do Ziemi energii słonecznej przekracza 10000 razy obecne zapotrzebowanie ludzkości na energię. Nic zatem dziwnego, że ludzkość chce z niej korzystać i nieustannie pracuje nad metodami przekształcania jej na inne formy energii, na czele z energią elektryczną.

Kolektory słoneczne – co to takiego?

Metody wykorzystania energii słonecznej znane są od bardzo dawna, choć w przeszłości nie były tak zaawansowane, jak obecnie. Dawnej skupiano się raczej na tym, by odpowiednio rozmieścić okna czy otwory wentylacyjne, w taki sposób, by energia słoneczna mogła dostarczać ciepło do budynku. Rozmieszczenie okien i kanałów wentylacyjnych nadal ma kluczowe znaczenie, ale oprócz tego na dachach budynków montowane są specjalne urządzenia, która pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej na szerszą skalę. Najpopularniejszym i najtańszym urządzeniem takiego typu jest kolektor słoneczny. Kolektory słoneczne pochłaniają promieniowanie słoneczne, a następnie przekazują energię cieplną wodzie. Woda, która przepływa przez kolektor, ogrzewa się do temperatury 40-65°C, a więc z powodzeniem może być wykorzystana do zmywania naczyń, prania ręcznego, mycia czy kąpieli. Takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością w domach jednorodzinnych w miastach, ale i na wsiach, gdzie ciepła woda zużywana jest w celach gospodarskich, np. do pojenia zwierząt albo mycia maszyn.

Opłacalna instalacja solarna

Każdy hydraulik powie, że najważniejszym elementem instalacji solarnej są kolektory słoneczne. Dobrze dobrane urządzenia mogą (w okresie marzec-październik) zapewnić nawet 80-90% zapotrzebowania na ciepłą wodę, a w okresie wakacyjnym 100%. Instalacja solarna opłaca się zwłaszcza w domach, w których żyją większe rodziny, np. sześcioosobowe i zużywają naprawdę sporo wody. Kolektory słoneczne zdecydowanie zmniejszą koszty ogrzewania domów, w których korzysta się wyłącznie z energii elektrycznej, ale i takich, gdzie stoją kotły na paliwo stałe, ale nie da się z nich korzystać przez cały rok, a ogrzewanie wody prądem jest zbyt kosztowne.

Comment here