PoradyRemont Domu

Dach na altanę ogrodową

Dach na altanę

Dach na altanę ogrodową – tradycyjny czy nowoczesny?

Altana ogrodowa jest rozwiązaniem nie tylko ładnym, idealnie komponującym się z roślinnością, ale także niezwykle funkcjonalnym. Oczywiście pod warunkiem, że kupimy bądź wybudujemy taką altanę, która pomieści wszystkich domowników i gości, umożliwi swobodne grillowanie i biesiadowanie, ale także, w razie konieczności, ochroni przed wiatrem czy kąsającymi owadami. Ważną częścią altany jest dach. Powinien być ładny, dobrze dopasowany do stylu, w jakim powstała altana, a także odporny na działanie czynników atmosferycznych. Zatem, jaki dach na altanę wybrać?

Dach na altanę – kształt i nachylenie

Altany ogrodowe przyjmują różne kształty. Część osób decyduje się na altany kwadratowe bądź prostokątne, w których ustawienie mebli ogrodowych nie przysporzy większych problemów. Inni wybierają altany w kształcie sześcianów bądź o podstawie koła. Wnętrze tych ostatnich trudniej zaaranżować, większe problemy napotykamy również podczas budowy dachu. Dach na altanę ma podstawę taką samą, jak cała altana, czyli przypomina kwadrat, prostokąt, sześcian lub koło. Rzadko spotykanym rozwiązaniem są dachy całkowicie płaskie. W ogrodach lepiej wyglądają dachy z mniejszym lub większym spadem. Nie tylko lepiej się prezentują, ale też dobrze spełniają swoją funkcje. Po dachu spadzistym woda swobodnie spływa i nie kapie wewnątrz altany. Oczywiście wiele zależy tutaj również od poprawności wykonanej konstrukcji oraz materiałów, którymi ten dach zostanie pokryty.

Z czego wykonać dach na altanę?

Dach altany ogrodowej może być wykonany z drewna i niczym nie przykryty. Będzie wymagał jednak regularnej konserwacji, co nie wszystkim odpowiada. Lepiej zatem zastosować materiały, które pozostaną w nienaruszonym stanie przez długie lata. Właściciele ogrodów decydują się na blachodachówki i dachówki, czyli materiały dosyć ciężkie. Innym popularnym rozwiązaniem jest papa, płyty bitumiczne lub wykonany z nich gont bitumiczny. Osoby, które swój ogród urządzają w stylu sielskim, z dużą ilością naturalnej roślinności, mogą zdecydować się na dach wykonany z trzciny.

Comment here