Konstrukcję budynku wieńczy dach. To on chroni budynek i wszystko co się w nim znajduje przed wiatrem, opadami deszczu i śniegu oraz szeregiem innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Dlatego dach powinien być wykonany solidnie, zarówno jeśli chodzi o drewnianą konstrukcję, jak i samo pokrycie. W wielu przypadkach istotny jest także montaż dodatkowych akcesoriów dachowych.
Rodzaj pokrycia dachowego a montaż dodatkowych akcesoriów dachowych
Dachy pokrywane strzechą, papą czy eternitem (jakiś czas temu uznanym za rakotwórczy) nie są dziś częstym wyborem. Strzechę stosuje się w przypadku drewnianych domków, pensjonatów czy restauracji stylizowanych na wiejskie chaty, papę wówczas, gdy dach ma być wykonany niskim kosztem, natomiast eternit całkowicie odszedł do lamusa. Dziś zdecydowana większość domów w Polsce pokrywana jest blachodachówką, ewentualnie blachą trapezową lub na rąbek stojący oraz dachówką ceramiczną lub betonową.
W przypadku niektórych pokryć dachowych stosuje się mniej lub bardziej rozbudowane kominki wentylacyjne, odpowiednio dobrane systemy rynnowe itd. Ich montaż wydaje się obligatoryjny, ale na rynku znajdziemy szereg akcesoriów dachowych innego typu. Akcesoriów, które zaleca się montować, ale, poza niektórymi wyjątkami, nie jest to obowiązkowe. Niektóre z tych akcesoriów, np. stopnie kominiarskie, z powodzeniem można montować na różnych pokryciach dachowych. Oczywiście trzeba dobrać odpowiednią metodę montażu.
Jakie akcesoria dachowe warto zamontować na dachu domu jednorodzinnego?
Wiele zależy od tego, gdzie znajduje się budynek, czy są to tereny górzyste, nadmorskie, a może chodzi o centralną Polskę. Ważne, czy dom znajduje się w centrum miasta, w otoczeniu innych, nierzadko wyższych budynków, czy może na uboczu, w otoczeniu drzew. Istotna jest wreszcie wysokość budynku, wielkość i typ dachu oraz stopień nachylenia połaci dachowej.
Jeśli chodzi o akcesoria dachowe dla budynków wyższych, oddalonych od innych zabudowań, z całą pewnością warto rozważyć montaż instalacji piorunochronnej. Uderzenie pioruna w budynek może nieść za sobą przykre konsekwencje, począwszy od mechanicznych uszkodzeń konstrukcji dachowej, poprzez spalenie instalacji elektrycznej i podłączonych do niej urządzeń, skończywszy na porażeniu mieszkańców. Piorunochron chroni przed groźnymi skutkami burz, dlatego zwody, przewody odprowadzające i uziomy to akcesoria, w które zdecydowanie opłaca się zainwestować.
Na dachach domów jednorodzinnych powinny pojawić się również takie akcesoria dachowe, jak stopnie kominiarskie i ławy kominiarskie. Akcesoria te, niekiedy wraz z drabinami dachowymi, tworzą system komunikacji dachowej. System, który umożliwia sprawne i znacznie bardziej bezpieczne przemieszczanie się po połaci dachowej.
Kolejną kategorię niezwykle przydatnych akcesoriów dachowych stanowią śniegołapy, płotki przeciwśniegowe i rozbijacze śniegu. Wspólnie określane są jako ochrona przeciwśniegowa na dach, choć w rzeczywistość chronią nie dach, a wszystko, co znajduje się poniżej dachu zasypanego śniegiem.
Comment here