BudowaPorady

Dach ze strzechy

Dach ze strzechy

Dach ze strzechy – wady i zalety

Trzcinowe dachy były kiedyś normą. Mimo, że wiele lat temu zostały wyparte przez innego rodzaju pokrycia dachowe, to także dziś nie można odmówić im uroku. Dach ze strzechy wygląda niezwykle efektownie, ale ma też wiele innych zalet. Poniżej zestawienie najważniejszych zalet i wad trzcinowych dachów.

Dach pokryty strzechą – niegdyś typowy element krajobrazu wiejskiego

Wiele lat temu na wsiach nie budowano efektownych, piętrowych domów, a przede wszystkim drewniane chaty. Do ich pokrycia idealnie nadawała się strzecha. Przede wszystkim dlatego, że była dostępna na wyciągnięcie ręki. Każdy gospodarz miał własną słomę, którą przed uprzątnięciem z pola wiązał w snopki. Nie było również problemu ze znalezieniem trzciny na pobliskich pastwiskach i mokradłach. Ludność wiejska zajmowała się swoim własnym życiem, niewiele osób szukało zatrudnienia w miastach, więc miał kto tę strzechę przygotowywać i zakładać. Nie znano innych metod pokrywania chat, albo uznawano je za kosztowne, bądź też niezapewniające odpowiedniej izolacji i ciepła.

Dach ze strzechy dzisiaj

Dziś dachy pokryte strzechą spotykamy znacznie rzadziej, przede wszystkim w zajazdach stylizowanych na wiejskie chaty, domach weselnych, w gospodarstwach agroturystycznych i domkach letniskowych oraz na altanach ogrodowych. Domy mieszkalne pokryte strzechą to rzadki widok, ale prywatnych wielbicieli takiego stylu także w Polsce znajdziemy.

Dzisiejszy dach ze strzechy wygląda znacznie efektowniej niż przed laty. Przede wszystkim dlatego, że wykonywaniem takich dachów zajmują się specjaliści, którzy wiele lat uczyli się fachu. Trzcina jest idealnie ułożona, przycięta i zabezpieczona przed ogniem. Kiedyś takich zabezpieczeń nie było, dlatego pożary dachów zdarzały się niezwykle często.

Wady i zalety dachów z trzciny

Zacznijmy od zalet. Dachy z trzciny mają niepowtarzalny wygląd. Są trwałe – trwałość trzciny szacuje się na 50-100 lat. Trzcina doskonale chroni latem dom przed nagrzaniem, a zimą zapobiega uciekaniu ciepła. Dach pokryty strzechą nie wymaga stosowania dodatkowe ocieplenia, np. wełny. Doskonale chroni przed dostawaniem się hałasów do wewnątrz. Przebywając na poddaszu nie słyszymy wiatru, deszczu ani hałasów cywilizacyjnych. Dach ze strzechy jest też niezwykle szczelny. Ściśle ułożona trzcina sprawia, że woda nie wsiąka, a spływa po dachu. Warto zauważyć, ze mimo tego ścisłego ułożenia i szczelności, dach z trzciny oddycha, co zapobiega powstawaniu wilgoci w domu. Prawidłowo ułożona strzecha, przymocowana przy pomocy drutów odpornych na wysokie temperatury i zaimpregnowana środkiem ognioodpornym, staje się niepalna.

Największą wadą dachów trzcinowych jest ich cena. Z całą pewnością nie jest to tania inwestycja. Warto również wiedzieć, ze trzcina może być stosowana wyłącznie do pokrycia dachów stromych (minimalny kąt nachylenia 45o), w przeciwnym razie woda opadowa może nie spływać, a wsiąkać w pokrycie. Kolejną wadą jest waga takiego dachu oraz ilość czasu potrzebna do jego wykonania.

Comment here