BudowaMateriały budowlanePoradyRemont Domu

Dlaczego wilgotność drewna jest istotna?

Odwiedzając tartak, możemy przekonać się, że składowane tam drewno ma różną wilgotność. Oczywiście do klienta trafia najczęściej drewno suche, ale tartak stale uzupełnia zapasy, pozwalając tarcicy, by uzyskała odpowiednio niską wilgotność, zanim trafi do sprzedaży. W efekcie na tartaku możemy zobaczyć stosy drewna mokrego, lekko przesuszonego i suchego. Dlaczego wilgotność drewna jest tak istotna i czym może grozić wykorzystanie mokrego drewna konstrukcyjnego?

Drewno konstrukcyjne i jego wilgotność

Produkty tartaczne można podzielić na kilka kategorii. Jedną z nich będzie stanowiło drewno konstrukcyjne, a więc takie, które wykorzystujemy podczas budowy. Chodzi zarówno o budowę okazałych budynków mieszkalnych, jak i domków letniskowych, altan ogrodowych, różnego rodzaju szop, wiat, domków ogrodowych, placów zabaw dla dzieci itd.

Konstrukcje budowlane z drewna muszą powstawać ze starannie wyselekcjonowanych materiałów. Ważny jest zarówno gatunek drewna, jak i przygotowanie poszczególnych belek, desek i innych produktów tartacznych. Drewno musi być zdrowe, odpowiednio zabezpieczone i przede wszystkim suche. Najwyższej jakości drewno konstrukcyjne to takie, które po suszeniu osiągnęło wilgotność na poziomie 15%. Tak przygotowane wysokiej jakości drewno sosnowe jest odporne na zgniatanie i powstawanie wypaczeń. Drewno o wyższej wilgotność nie powinno być wykorzystywane jako materiał budowlany.

Suszenie drewna komorowe i naturalne

Tartaki oferują drewno, które może być suszone na dwa sposoby. Tartak, który nie dysponuje zbyt dużą ilością wolnego miejsca i nie ma możliwości suszenia ogromnych ilości drewna w sposób naturalny, może skorzystać z komory. Oczywiście komorowe suszenie drewna kosztuje, ponieważ temperatura w pomieszczeniach przeznaczonych do realizacji tego procesu dochodzi do 75oC. Dlatego klient z reguły musi zapłacić nieco więcej za tak wysuszone drewno, ale może je odebrać już po kilkunastu godzinach, podczas gdy naturalny proces wysychania drewna trwa co najmniej rok. Warto również dodać, że tarcica sosnowa i profile drewniane wysuszone komorowo mają lepsze właściwości niż drewno suszone tradycyjnie – drewno jest wyjałowione, a wszystkie mikroorganizmy zabite.

Czym grozi wykorzystanie mokrego drewna konstrukcyjnego?

Każdy dobry rzemieślnik wie, że drewno konstrukcyjne musi mieć odpowiednio niską wilgotność. Niestety osoby niedoświadczone, czy też nastawione na szybki zysk, pracują na drewnie mokrym. Kiepskie tartaki też chętnie takie drewno sprzedają, by jak najszybciej zrobić miejsce na nową tarcicę. Tymczasem wykorzystanie mokrego drewna w budownictwie może mieć fatalne konsekwencje. Nie każde drewno wysycha w sposób pożądany. Czasem w trakcie wypacza się, wykręca, pęka, poza tym z pewnością zmniejsza swoją objętość. Po kilku miesiącach elementy drewniane, które zostały zamontowane jako mokre, mogą się obruszyć, lekko przesunąć, pękać. Belki i deski przestają do siebie przylegać, elementy montażowe przestają ściśle trzymać, a to powoduje osłabienie całej konstrukcji. Warto też zaznaczyć, że impregnowanie mokrego drewna nie ma większego sensu. Takie drewno nie jest w stanie przyjąć środka w odpowiedniej ilości, a to oznacza, że nie jest prawidłowo zabezpieczone.

Comment here