BudowaMateriały budowlanePorady

Do czego można wykorzystać tarcicę sosnową?

Tarcica to produkt drzewny, który można nabyć na każdym tartaku. Tartaki przygotowują tarcicę z różnych gatunków drzew, ale największym zainteresowaniem cieszy się tarcica sosnowa. Przetarte belki sosnowe znajdują zastosowania w różnych gałęziach przemysłu, a przede wszystkim w budownictwie i branży meblarskiej.

Jak powstaje tarcica sosnowa?

Tarcica powstaje w wyniku przetarcia okrągłej kłody drewna na pilarkach. Drewno piłowane jest wzdłuż, co pozwala na przygotowanie długich desek (belek, łat, listewek itd.). Tarcica może być nieobrzynana lub obrzynana. Nieobrzynana to taka, która została obrobiona z dwóch stron, natomiast krawędzie deski pozostawiono bez interwencji. Tarcica sosnowa obrzynana to z kolei taka, której wszystkie cztery krawędzie zostały poddane obróbce.

Przetarte drewno może mieć różne wymiary, co stanowi odpowiedź na potrzeby klientów. Przykładowo drewno, z którego produkuje się kantówki okienne i kantówki drzwiowe, ma mniejsze wymiary, aniżeli materiał na podłogi, dach, ściany wiat i altan ogrodowych.

Właściwości tarcicy sosnowej

W Polsce występuje wiele gatunków drzew iglastych, ale to właśnie sosna uznawana jest za podstawowy gatunek lasotwórczy w naszym klimacie. Według statystyk sosna zajmuje 67% powierzchni leśnej naszego kraju. Oznacza to, że drewno sosnowe jest łatwo dostępne, a dzięki temu również tanie. Oczywiście łatwa dostępność i niska cena nie są jedynymi czynnikami, które wpływają na dużą popularność tarcicy sosnowej.

Tarcica sosnowa ma ciekawy rysunek i ładny, jasny kolor. Drewno to posiada liczne walory dekoracyjne, dlatego świetnie sprawdza się jako materiał na meble, podłogi, blaty kuchenne, ale i elementy dekoracyjne, takie jak ramy obrazów, drewniane tace, skrzynie. Sosna jest drewnem, które łatwo poddaje się obróbce, a jednocześnie charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia. Oczywiście na trwałość drewnianych produktów wpływa również to, jak zostały zabezpieczone. Sosna jest podatna na działanie środków impregnujących. Warto również dodać, że jest materiałem skutecznym, jeśli chodzi o akustykę i izolacyjność. Dlatego mnogość zastosowań tarcicy sosnowej nie powinna dziwić.

Tarcica sosnowa i jej zastosowania

Tarcica sosnowa jest materiałem wykorzystywanym na szeroką skalę w branży budowlanej i meblowej. Wykonuje się z niej rozmaite elementy konstrukcyjne, a w tym konstrukcje dachowe. Tarcica sosnowa świetnie sprawdza się jako materiał na stolarkę drzwiową i okienną. Kantówki okienne i kantówki drzwiowe z sosny stanowią doskonałą alternatywę dla produktów PCV.

Ponadto tartaki wykorzystują sosnę do produkcji płyt wiórowych, stolarskich i pilśniowych, a także wytrzymałych palet. Z tarcicy sosnowej wykonuje się podłogi i listwy dekoracyjne, konstrukcje ogrodowe (altany, domki dla dzieci, narzędziownie, psie budy), a także różnego rodzaju meble. Szczególną popularnością cieszą się drewniane stoły i krzesła, czyli meble w największym stopniu narażone na uszkodzenia.