Porady

Do kiedy można palić węglem?

Do kiedy można palić węglem

Ogrzewanie domu węglem ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Na przestrzeni kilku ostatnich lat przeciwników zdecydowanie przybyło, a temacie spalania paliw kopalnianych zostały podjęte kolejne decyzje. Czy podjęto też decyzję o wprowadzeniu całkowitego zakazu palenia węglem w polskich domach? Do kiedy można palić węglem?

Ustawy antysmogowe a ogrzewanie węglem

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia nakazów i zakazów wprowadzonych przez ustawy antysmogowe, koniecznie musimy zająć się samym węglem. Okazuje się bowiem, że wspomniane ustawy dokładnie precyzują, jakim węglem ogrzewać nie wolno, a jaki może być spalany w przydomowych kotłowniach. Węgiel węglowi nierówny. Czym innym jest węgiel brunatny, a czym innym węgiel kamienny. Znacznie gorszą opinią cieszy się węgiel brunatny. Natomiast węgiel kamienny, spełniający określone wymogi (sprzedawcy mają obowiązek dbania o jakość oferowanego paliwa) nadal jest dopuszczony do użytku.

Węgiel kamienny to twarde, intensywnie czarne paliwo grzewcze. Węgiel oferowany na składach opału przypomina kształtem kamień lub kawałek skały i dostępny jest w kilku różnych rozmiarach (orzech, kostka, kęsy). Od węgla brunatnego odróżnia go zdecydowanie wyższa zawartość czystego węgla, a co za tym idzie – wyższa kaloryczność. Węgiel kamienny spala się długo i daje dużo ciepła, dlatego stał się niezwykle popularnym paliwem grzewczym. Niestety ma również wiele wad.

Wymiana pieca węglowego na nowoczesny kocioł grzewczy

Środowiska ekologów i rządzący zachęcają do jak najszybszej wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne kotły. Wiele mówi się o całkowitym zaprzestaniu spalania węgla w przydomowych kotłowniach. Dlaczego? Powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim chodzi o ekologię. Spalanie węgla nie jest wolne od wad, niestety w znacznie wyższym stopniu niż w przypadku innych paliw wpływa na pogorszenie jakości powietrza. Uważa się, że spalanie węgla przyczynia się do powstawania zanieczyszczeń powietrza i szkodliwego smogu. Wiele kontrowersji budzi również sposób wydobywania węgla. Nie brakuje głosów mówiących o tym, że w ten sposób dochodzi do degradacji środowiska naturalnego.

Chcąc zachęcić obywateli do wymiany starych pieców węglowych, uruchomiono programy, w ramach których można pozyskać dofinansowanie na wymianę kopciucha na nowy kocioł grzewczy, piec na pellet, panele fotowoltaiczne albo pompę ciepła. Póki co jest to rodzaj zachęty do podejmowania takich działań, a nie rodzaj przymusu. Wyjątek stanowi województwo małopolskie i miasto Kraków. Jeśli zapytamy do kiedy można palić węglem w Krakowie, uzyskamy odpowiedź, że od dawna już nie można (zakaz wszedł w życie 1 września 2019 roku).

Do kiedy można palić węglem?

Jeśli chodzi o województwo małopolskie, zakaz korzystania ze źródeł ciepła niespełniających standardów emisyjnych ma obowiązywać od stycznia 2023 roku. W pozostałych województwach póki co takich zakazów nie wprowadzono, ale przewiduje się, że palić węglem będzie można maksymalnie do końca 2030 roku. Czas pokaże, czy w najbliższych latach zapadną w tym temacie konkretne decyzje.

Comment here