Porady

Dobrej jakości pellet drzewny

pellet drzewny

Decyzja o wymianie starego pieca węglowego na nowoczesny kocioł na biomasę może być podyktowana kilkoma względami, a co ciekawe, nie zawsze przeważają względy ekonomiczne. Piece na pellet wybierane są również dlatego, że działają niemal bezobsługowo, przechowywanie przeznaczonego do nich paliwa nie jest kłopotliwe, a w kotłowni panuje ład i porządek. Oczywiście pellet wybierany jest także w trosce o czystość powietrza. Pamiętajmy jednak, że oszczędność, bezproblemowa obsługa i niska emisja do atmosfery szkodliwych substancji będą możliwe tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na dobrej jakości pellet drzewny.

Gdzie kupować pellet na sezon grzewczy?

Przygotowania do sezonu grzewczego warto rozpocząć z wyprzedzeniem. Warto sprawdzić, którzy producenci pelletu cieszą się w Polsce największym zaufaniem klientów, poczytać opinie zamieszczone w sieci i przeanalizować informacje z firmowych stron internetowych. Co tam znajdziemy? Niektórzy producenci opisują cały proces produkcyjny pelletu, podkreślają, skąd pochodzi materiał do produkcji opału oraz w jaki sposób jest przetwarzany. Producent pelletu podaje również, na jakim poziomie kształtuje się kaloryczność, wilgotność i zawartość popiołu w gotowym produkcie. Ponadto zamieszcza informacje na temat procesu zakupowego i transportu.

Niektórzy producenci oferują wyłącznie sprzedaż dużych ilości pelletu, natomiast nie zajmują się sprzedażą pojedynczych worków. To dla początkującego użytkownika kotła na biomasę nie jest najlepsze rozwiązanie. Dlatego też, chcąc kupić pellet drzewny na sezon grzewczy, warto postawić na tych producentów, którzy mogą sprzedać i przesłać jeden lub dwa worki paliwa do testów.

Pellet drzewny wysokiej jakości

Informacje o pochodzeniu surowca, kaloryczności czy wilgotności pelletu pozwalają na ocenę, czy mamy do czynienia z opałem wysokiej jakości. Niemniej ostateczna ocena możliwa jest wyłącznie w trakcie użytkowania produktu. Zatem, chcąc dokładnie sprawdzić jakość opału, musimy uzupełnić podajnik i uruchomić kocioł. Wcześniej jednak warto przyjrzeć się granulkom, sprawdzić, czy i ile pokruszonego granulatu i popiołu znajduje się we worku. Im mniej, tym lepiej, bowiem dobrej jakości pellet drzewny to dosyć zwarty granulat o jednakowym kształcie, wymiarach i jednorodnej powierzchni. Warto również zwrócić uwagę na jego kolor – powinien być jednolity.

Po uruchomieniu kotła możemy zaobserwować, jak przebiega proces spalania pelletu. Jeśli spala się równo i dokładnie, nie spieka się i nie zapycha podajnika, ponadto wytwarza przyjemną woń palonego drewna, oznacza to, że wynik testu jest pozytywny. Tym samym można pokusić się o zamówienie większej ilości pelletu na sezon grzewczy.

Comment here