PoradyRemont Domu

Drewniana podłoga – jak ją zabezpieczyć?

Drewniana podłoga – jak ją zabezpieczyć?

Drewniane podłogi były bardzo modne w przeszłości, ale w wielu domach traktowano je najzwyklejszą emalią do drewna i metalu, co skutkowało tym, że drewno traciło swój naturalny wygląd, a jego słoje nie były widoczne. Z biegiem czasu emalia odpryskiwała, pojawiały się kolejne zarysowania, przez co stopniowo zaczęto unikać podłóg z drewnianych desek. Nastała moda na panele, które są obecnie najpopularniejszym rodzajem pokryć podłogowych. Drewniane podłogi także wróciły do łask, ale zabezpiecza się je zupełnie inaczej niż w przeszłości.

Naturalny wygląd drewna

Przede wszystkim zwróćmy uwagę, że dziś dąży się do zachowania jak najbardziej naturalnego wyglądu drewna. Do zabezpieczania i pielęgnacji używamy zatem preparatów, które nie zmieniają w sposób znaczący wyglądu deski – nawet jeśli jest pokrywana bajcą w ciemnym kolorze, charakterystyczne słoje nadal są widoczne.

Drewniane meble i elementy dekoracyjne, a w szczególności drewniana podłoga w naturalnym odcieniu sprawiają, że wnętrze staje się przytulne i ciepłe. Drewo pomaga tworzyć przyjemną atmosferę, co jest szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń mieszkalnych, w których chcemy czuć się w pełni komfortowo.

Decydując się na drewnianą podłogę, musimy jednak pamiętać, że mogą jej się przydarzyć zalanie, poplamienie, zarysowanie czy innego typu uszkodzenia mechaniczne. Taka podłoga musi być zatem porządnie zabezpieczona. Wówczas jej odporność na działanie czynników zewnętrznych znacząco wzrasta, a lakierowane deski przetrwają w niezmienionym stanie dobrych kilka lat, po których konieczne będzie ich odświeżenie.

Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę?

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Deski muszą być czyste, suche i odpowiednio wypolerowane. Usuwamy z nich wszelkie pyłki i kurz. Pamiętajmy, że preparat nie będzie dobrze trzymał się na zanieczyszczonym podłożu, ponadto wszelkie zabrudzenia będą widoczne pod warstwą lakieru.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do zabezpieczania i malowania drewna, w tym środki przeznaczone typowo do podłóg. Świetnie zabezpieczają drewnianą powierzchnię i sprawiają, że prezentuje się niezwykle efektownie. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza zestawy składające się z lakierów podkładowych, nawierzchniowych oraz dedykowanej szpachli wodorozcieńczalnej. Zestawy te pozwalają na zabezpieczenie nowych podłóg, a także gruntowne odnowienie starych.

Warto również pamiętać, że część preparatów dedykowana jest do średnio użytkowanych pomieszczeń, inne zaś do wnętrz, z których korzystamy nieustannie każdego dnia. Środki takie różnią się ceną, dlatego jeżeli wiemy, że do danego pomieszczenia zaglądamy wyjątkowo sporadycznie, nie ma sensu przepłacać. Jeśli jednak chcemy zabezpieczyć podłogę w przedpokoju, salonie czy pokoju dziecięcym, zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać.

Comment here