Wnętrza

Dywanowe nakładki na schody

Dywanowe nakładki na schody

Klatki schodowe w budynkach wielorodzinnych zazwyczaj pokryte są płytkami podłogowymi, co sprawia, że są trwałe i łatwe w czyszczeniu. W starym budownictwie możemy spotkać schody drewniane, ale ich stan nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Niegdyś nie posiadano tak dużej wiedzy na temat gatunków drewna, nie dysponowano specjalnymi wkrętami i klejami do tego typu materiałów, ani środkami chemicznymi, które tak dobrze chroniłyby drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Dziś natomiast możliwe jest wykonanie estetycznych i wyjątkowo trwałych schodów drewnianych.

Schody drewniane do domu

Drewno jest materiałem powszechnie wykorzystywanym do produkcji schodów wewnętrznych. Do domu możemy zamówić schody w całości wykonane z drewna bądź też kupić schody modułowe, które posiadają metalową konstrukcję i drewniane stopnie. Oczywiście powszechną praktyką jest również budowa schodów żelbetonowych, które w dalszej kolejności obudowuje się drewnem.

Drewno to materiał, który ociepla wnętrze, tworzy przyjemny klimat, sprawia, że dom staje się przytulny. Dlatego drewniane meble i dodatki są mile widziane w pomieszczeniach mieszkalnych, choć nie należy przesadzać z ich ilością, jeśli nie chcemy uzyskać klimatu charakterystycznego dla górskiego domku. Wystarczy, jeśli w domu znajdą się drewniane schody i blaty.

Trwałe schody wewnętrzne

Schody wykonane z drewna są trwałe i efektowne, ale wiele zależy od tego, z jakiego źródła pochodzą, jakiego drewna użyto do ich produkcji i jakimi środkami je pokryto. Produkty niskiej jakości szybko zaczną się ścierać, co doprowadzi do tego, że stopnie będzie trzeba zakryć specjalnymi nakładkami. Oczywiście chodniki dywanowe na schody kupowane są również z innych powodów, np. wtedy, gdy stopnie są dość śliskie, a małe dzieci dopiero uczą się z nich korzystać. Poza tym wiele osób kupuje dywanowe nakładki na schody ze względów estetycznych, uznając je ze efektowną dekorację wnętrza.

Chodnik czy nakładki na schody?

Schody drewniane mogą być pokryte jednym, długim chodnikiem bądź nakładkami, które zakłada się osobno na każdy stopień. Trudno jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest lepsze. Wiele zależy od budowy schodów, od tego czy stopnie mają równą wysokość i głębokość (schody dywanowe), czy też wystają znad podstopnic. Przy wyborze rozwiązania warto również zwrócić uwagę na stan schodów. Jeśli schody są w bardzo dobrym stanie, a obtarcia widoczne są jedynie w przedniej części stopni, nie warto zakrywać chodnikiem całego drewna. W takiej sytuacji zdecydowanie wystarczą dywanowe nakładki.

Dywanowe nakładki na schody

Nakładki na schody wykonuje się z chodników typu shaggy, fryz dywanowych i sznurkowych. Dostępne są w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu łatwo je dopasować do wystroju wnętrza. Nakładki przykleja się do schodów za pomocą specjalnej, wzmocnionej taśmy dwustronnej, dzięki czemu nie rolują się i nie przesuwają, umożliwiając bezpieczne korzystanie ze schodów.

Comment here