Porady

Fototapeta papierowa czy flizelinowa?

Fototapeta papierowa czy flizelinowa

Fototapety śmiało można nazwać jednymi z najmodniejszych dekoracji ściennych ostatnich lat. Doskonale wpisują się w stylistykę nowoczesnych wnętrz i podkreślają ich charakter. Fototapeta to znacznie więcej niż obraz lub plakat w ramce. Fototapetą możemy pokryć całą ścianę, całkowicie odmieniając jej wygląd. Fototapety wykonuje się na rozmaitych podłożach, dlatego chcąc kupić produkt do swojego wnętrza, musimy wybrać nie tylko kolorystykę i wzornictwo, ale i wskazać, czy interesuje nas fototapeta papierowa czy flizelinowa. Które rozwiązanie jest lepsze?

Rodzaje fototapet

Poszczególne rodzaje fototapet różnią się przeznaczeniem i trwałością. Przykładowo, jeśli chcemy przykleić fototapetę w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności, np. w kuchni lub w łazience, powinniśmy wybrać produkt, który dobrze zniesie takie warunki. Od rodzaju fototapety uzależnione jest również to, jak dobrze przykrywa ewentualne nierówności na ścianach. Tym zagadnieniem szczególnie zainteresowane będą osoby mieszkające w starych budynkach, w których nierzadko brakuje gładzi na ścianach.

Fototapety dzielimy na papierowe, winylowe, lateksowe i flizelinowe. Klienci najczęściej pytają o tapety papierowe, głównie ze względu na ich atrakcyjną cenę, oraz o tapety flizelinowe, czyli produkty najnowocześniejsze. Te dwa rodzaje fototapet wymagają szerszego omówienia, ale zanim to nastąpi, zanim rozstrzygniemy czy lepsza jest fototapeta papierowa czy flizelinowa, warto pokrótce wspomnieć, czym charakteryzują się produkty lateksowe i winylowe.

Fototapety lateksowe i winylowe

Fototapety lateksowe powstają na papierze syntetycznym wzmocnionym lateksem. Dodatek w postaci lateksu wzmacnia strukturę produktu i podnosi jego trwałość, ale też sprawia, że kolory są żywsze, lepiej nasycone. Fototapety lateksowe są grubsze od papierowych, dlatego mogą zamaskować niewielkie krzywizny na ścianach. Mimo tych zalet są jednak mniej wytrzymałe od fototapet winylowych. Te z kolei pokryte są z wierzchu odpornym na wodę i środki chemiczne winylem, dzięki czemu można je czyścić nawet wilgotną ściereczką. Tapety winylowe są dość grube i mają błyszczącą powłokę. Mogą być gładkie lub strukturalne – wówczas imitują kamień, cegłę czy drewno.

Fototapeta papierowa czy flizelinowa?

Wpisując w wyszukiwarkę hasło drukarnia fototapety, szybko znajdziemy drukarnie, które oferują fototapety na podłożach papierowych i flizelinowych. Fototapety drukowane są ze zdjęć pochodzących z banku zdjęć, albo dostarczonych przez klienta (pod warunkiem, że jest to fotografia wysokiej jakości). Ze zdjęć mogą powstać fototapety papierowe, które są tanie, cienkie i dostępne w wielu gamach kolorystycznych. Innym rodzajem fototapet są te, wykonane na podłożu flizelinowym. Fototapeta flizelinowa składa się z warstwy z włókniny poliestrowej, która zabezpiecza ją przed marszczeniem i rozrywaniem. Wierzch pokryty jest wysokiej jakości papierem lub tworzywem sztucznym. Tak powstałe fototapety są niezwykle trwałe, odporne na zarysowania, przypadkowe zrywanie, ale i działanie światła słonecznego. Z powyższego wynika, że fototapeta flizelinowa jest produktem znacznie lepszej jakości niż tapeta papierowa.

Comment here