Porady

Grill na ognisko – jaki wybrać?

Grill na ognisko

Wiosenna aura zachęca do spędzania czasu na powietrzu, nierzadko przy ognisku lub grillu. Jeśli domownicy lubią tego typu atrakcje i często z nich korzystają, powinni pomyśleć nad przygotowaniem stałego miejsca na ognisko i wymianą przenośnego grilla na urządzenie innego typu. W tej sytuacji dobrze sprawdzi się tzw. grill na ognisko. Kupując takie urządzenie, mamy możliwość zarówno tradycyjnego pieczenia kiełbas i ziemniaków w ognisku, jak i grillowania potraw na ruszcie.

Grill w ogrodzie – aranżacja przestrzeni w domu

Na montaż grilla ogrodowego mogą pozwolić sobie te osoby, które mają wokół domu na tyle dużo przestrzeni, by urządzenie nie utrudniało korzystania z ogrodu, a w jego pobliżu mogły stanąć meble ogrodowe, a nawet altanka. Typowy grill ogrodowy wykonany jest z betonu, co sprawia, że dobrze znosi zmienne warunki pogodowe i spełnia swoje zadanie przez wiele lat. Ale taki grill jest zwykle mocno zabudowany, więc nie daje ani zbyt dużo ciepła, ani przyjemności z oglądania ognia. Jeśli chcielibyśmy grillować potrawy nie tylko wiosną czy latem i mieć przy tym możliwość rozpalenia ogniska, które ogrzeje uczestników spotkania i stworzy przyjemną atmosferę, lepiej wybrać urządzenie innego typu.

Grill na ognisko – jak to działa?

Ci, którzy chcieliby stworzyć w ogrodzie estetyczny ogniskowo-grillowy zakątek, powinni zdecydować się na wykonanie paleniska z kamienia ozdobnego i umieszczenie obok niego specjalnego grilla na ognisko. Taki grill ogrodowy umieszcza się w ogrodzie na stałe – jego podstawę należy umieścić w wykopanym w ziemi otworze i zabetonować. Dzięki temu cała konstrukcja jest trwała i stabilna.

Z podstawy wychodzi metalowy pręt, który stopniowo zmienia kierunek w taki sposób, by jego końcówka znajdowała się nad centralną częścią paleniska (oczywiście nie tuż nad nim, a na pewnej wysokości). Do tejże końcówki przymocowuje się okrągły ruszt na łańcuchu, co sprawia, że grillowane potrawy znajdują się bezpośrednio nad ogniskiem. Wysokość, na której znajduje się ruszt, można dowolnie regulować.

Jaki grill na ognisko wybrać?

Najlepiej taki, który został wykonany z trwałych materiałów. Muszą to być materiały odporne na działanie wysokich temperatur pochodzących z ogniska, ale i niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, silny wiatr czy mróz. Konstrukcja powinna być stabilna, tak by nie uległa wygięciu czy złamaniu, nawet jeśli zostanie znacznie obciążona. W przypadku sprzętu do użytku zewnętrznego, warunkiem koniecznym jest odporność na powstawanie korozji.

Grill nad ognisko powinien mieć przemyślaną konstrukcję. Na pewno przyda się kołowrotek, dzięki któremu w szybki i wygodny sposób zmienimy położenie rusztu względem ogniska (regulacja góra – dół). Kolejną kwestią jest możliwość przesunięcia rusztu na bok. Grill ogrodowy powinien posiadać taką opcję, bo dzięki niej jedzenie z rusztu można zdjąć w bezpieczny sposób, bez koniczności pochylania się nad ogniem.

Comment here