InstalacjePoradyRemont Domu

Jak dobrze wybrać piec na pellet?

Istnieje kilka metod ogrzewania budynków jednorodzinnych. W tej chwili dużą popularnością cieszą się metody ekologiczne. Z jednej strony wynika to z faktu, że społeczeństwa są coraz bardziej świadome zmian zachodzących w środowisku naturalnym i zaczynają rozumieć, że o jakość powietrza powinniśmy troszczyć się wszyscy. Z drugiej zaś, chęć inwestowania w nowe, ekologiczne metody ogrzewania, bierze się z tego, że do tych inwestycji można pozyskać spore dofinansowania. Jest to możliwe np. przy okazji zakupu pieca na pellet.

Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem?

Ogrzewanie pelletem ma wiele zalet. Najważniejszą jest oczywiście to, że pellet jest paliwem wysokokalorycznym, a przy tym dostępnym w cenie zbliżonej do ceny ekogroszku. Oznacza to, że ogrzewanie biomasą jest ekonomiczne. Kupując dobry pellet (zobacz pellet drzewny producent) w atrakcyjnej cenie, nie nadwerężamy domowego budżetu, a w domu mamy ciepło i przyjemnie. Mamy również czysto. I tu dochodzimy do drugiej zalety ogrzewania pelletem, czyli faktu, że jest to paliwo niebrudzące. Pellet nie jest czarny, w niczym nie przypomina węgla. Jeśli rozsypiemy go na podłogę, nie powstaną trudne do usunięcia, ciemne plamy, a kiedy przesypiemy go do zasobnika, w powietrzu nie będzie unosił się czarny, duszący pył. W pobliżu pieca na pellet spokojnie można suszyć pranie.

Skąd producent pelletu pozyskuje surowiec?

Ogrzewanie pelletem jest ekologiczną metodą grzewczą. Wynika to z kilku przyczyn. Pierwszą jest fakt, że pellet drzewny produkowany jest z surowca w postaci odpadów drzewnych. Drewno to zrównoważone i odnawialne źródło energii, ponadto powszechnie dostępne i niedrogie. Wykorzystanie teoretycznie nieprzydatnych do niczego odpadów drzewnych, z pewnością jest korzystne z punktu widzenia ekologii. Poza tym zwróćmy uwagę, że piece na pellet emitują znacznie mniej zanieczyszczeń, aniżeli inne kotły grzewcze. W procesie spalania pelletu nie dochodzi do powstawania szkodliwego smogu.

Kolejną zaletą ogrzewania pelletem jest fakt, że piece przeznaczone do spalania tego opału, są w rzeczywistości niemal bezobsługowe. Raz wprowadzone ustawienia, pozwalają na stałe ogrzewanie domu do pożądanej temperatury. Wystarczy raz na kilka dni sprawdzić, ile pelletu pozostało w zasobniku, a w razie potrzeby – uzupełnić braki. Warto też wspomnieć, że najnowsze urządzenia uruchamiają się automatycznie, a ich pracą można sterować za pomocą urządzenia mobilnego. Ale czy w każdym przypadku opłaca się inwestować w urządzenie najnowszej generacji? Jak dobrze wybrać piec na pellet?

Wybór pieca na pellet – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą kwestią jest moc urządzenia. Aby dopasować moc kotła do danego budynku, należy dokładnie wyliczyć, jaką powierzchnię będziemy ogrzewać. Pod uwagę należy wziąć również to, w jaki sposób ocieplony jest budynek, jakie posiada okna i drzwi, jak wygląda kwestia pomieszczeń na strychu, jak stare są grzejniki itd. Nie warto kupować pieca na wyrost, ponieważ jest to zbędny wydatek.

Wybierając piec na pellet, zwróćmy również uwagę na kilka innych kwestii, a mianowicie fakt, czy kocioł posiada odpowiednie certyfikaty, jak wypada w testach, jaki posiada palnik, czy został wyposażony w system czyszczenia rur i automatycznego usuwania popiołu z paleniska.

Comment here