Regularne kontrole przewodów kominowych ważne są z kilku powodów. Pierwszym jest oczywiście sprawność i wydajność systemu grzewczego. Niedrożne przewody kominowe mogą zaburzyć proces spalania i spowodować, że do pomieszczenia trafią kłęby gryzącego dymu. Drugim powodem jest bezpieczeństwo domowników. Pamiętajmy, że zalegające w kominie sadze mogą ulec zapłonowi i doprowadzić do wybuchu pożaru. Brak kontroli kominiarskich może skutkować również konsekwencjami prawnymi, ponieważ istnieją przepisy mówiące wprost, jak często należy dokonywać przeglądów kominiarskich i kto ma do tego uprawnienia.
Przeglądy kominiarskie według prawa
Zgodnie z przepisami prawa przeglądy kominiarskie powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku. Przepisy podają, że za dopilnowanie terminów odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca budynku. Przegląd dotyczy nie tylko komina, ale również przewodów dymowych, wentylacyjnych i spalinowych.
Osoby, które nie zadbają o przeprowadzenie dorocznego przeglądu przewodów kominowych, mogą otrzymać karę finansową w wysokości 500 zł. Karę nakłada powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Co więcej, kara może być nałożona również za brak wypełnienia zaleceń z poprzedniej kontroli.
Osoby uprawnione do wykonywania przeglądów kominiarskich
Przeglądu komina możemy dokonać we własnym zakresie, ale wyłącznie dla własnej informacji. Nie będzie to w żaden sposób honorowane przez prawo. Zgodnie z przepisami okresowa kontrola przewodów kominowych może być przeprowadzona wyłącznie przez osobę z uprawnieniami mistrza kominiarskiego. Osoba ta powinna należeć również do Korporacji Kominiarzy Polskich. Jeżeli nie należy, powinna posiadać uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności.
Comment here