Porady

Jak powinieneś dbać o kominek aby służył Ci przez długie lata?

kominek

Wszyscy doskonale wiemy że posiadanie własnego domu, często jedno z największych życiowych marzeń niesie wraz z sobą jednocześnie całe morze obowiązków. Prawidłowa eksploatacja, dbanie o czystość i właściwa konserwacja wielu urządzeń – warunkuje to czy będą nam służyć przez długie lata. Często drobne zaniedbania, kumulujące się przez dłuższy czas przekreślają prawidłową pracę, będąc przyczyną kosztownych awarii i uszkodzeń. Pewien odsetek zaniedbań niesie też poważne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Nie inaczej jest z kominkami, z pozoru proste urządzenia i instalacje, niewymagające żadnych specjalnych umiejętności w obsłudze, jednocześnie wymagają szeregu systematycznie powtarzanych czynności, aby faktycznie mogły cieszyć Nas przez długie lata. O czym mówimy?

Dbanie o jakość przewodów kominowych i wentylacyjnych, regularne przeglądy

Usuwanie powstałych w procesie spalania zanieczyszczeń z komina, czyli jego regularne czyszczenie przez specjalistę – to bezwzględna konieczność. Wpływa ona nie tylko na sam proces spalania, ale również na nasze bezpieczeństwo. Niedrożny komin, może być przyczyną wielu zagrożeń np. pożarów. Dbajmy o to.

Analogicznie musimy dbać o drożność przewodów wentylacyjnych, nie tylko dla naszego komfortu.

Im lepsze paliwo tym lepsze spalanie i dłuższa żywotność urządzenia

Dodajmy jeszcze koniecznie – że im lepsze paliwo, tym mniej pracy związanej z czyszczeniem kominków (zarówno komina jak i wkładu). Tak, bezwzględnie musimy pamiętać o tym, że do palenia w kominkach przeznaczone jest drewno liściaste (odpowiednia twardość, gęstość, relatywnie nieduża ilość żywicy, cienka kora).

Wbrew wielu głosom w naszych kominkach po prostu nie warto spadać drewna iglastego, pochodzącego np. z desek, które zostają po budowie. Wilgotne, smoliste paliwo powoduje jeszcze to, że na szybkie osadzają się trudne do usunięcia do nieczystości. Nie warto też spalać drewna pochodzącego z wiosennych porządków na ogrodzie.

Dostosowanie instalacji do naszych realnych potrzeb, przeprowadzenie montażu przez profesjonalistów zgodnie ze sztuką

Tak, wiele osób popełnia błąd dobierając niewłaściwy do swoich potrzeb kominek a później niewłaściwie go eksploatując lub pozostawiając montaż całej instalacji osobom, którym brakuje kompetencji, nie posiadają niezbędnej wiedzy. Jest to bardzo niebezpieczne w przypadku każdego rodzaju kominka, ale przede wszystkim w przypadku kominków z płaszczem wodnym, które są podłączane do istniejącej instalacji C.O. a niewłaściwe podłączenie może się okazać fatalne w skutkach i niebezpieczne.

Comment here