BudowaPorady

Jak prawidłowo zaplanować schody podczas budowy domu?

Dom powinien być komfortowy i bezpieczny. Będzie to możliwe, jeśli poszczególne pomieszczenia i elementy konstrukcyjne zostaną zaprojektowane z dużą starannością. Szczególnej uwagi wymagają zwłaszcza schody. Źle zaplanowane, mogą okazać się ciasne i strome, a co za tym idzie – po prostu niewygodne. Co można zrobić, by uniknąć takiej sytuacji? Jak prawidłowo zaplanować schody podczas budowy domu?

Wygodne schody wewnętrzne, czyli jakie?

O tym, czy schody można uznać za wygodne, decyduje wiele czynników. Istotna jest zarówno szerokość całych schodów, a co za tym idzie – długość stopnia, jak i sposób mocowania i wysokość balustrady. Istotne, z jakiego materiału wykonano stopnie, ponieważ ich powierzchnia nie powinna być śliska. Istotne wreszcie, czy cała konstrukcja jest stabilna i daje poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście najbardziej stabilne są schody z żelbetonu, trwale zespolone z konstrukcją budynku. Ale poprawnie wykonane schody z metalu, schody drewniane, czy schody modułowe, również są konstrukcją trwałą, stabilną i bezpieczną. Dobry producent schodów z drewna i metalu, dba o wysoką jakość swoich produktów i dokłada wszelkich starań, by spełnić wymagania nawet najbardziej wymagających klientów.

Wysokość i szerokość stopnia schodowego

Wskazane wyżej czynniki mają ogromny wpływ na to, jak korzysta się ze schodów. Najistotniejsza jest jednak kwestia samych stopni, a więc ich wysokość i szerokość. Jeśli stopnie będą zbyt wysokie, schody staną się strome i niewygodne. Jeśli będą zbyt niskie, osoba dorosła zostanie zmuszona do drobienia kroków, co również nie jest komfortowe. Konieczność stawiania nienaturalnych kroków powstanie również wtedy, gdy stopnie będą zbyt szerokie. Natomiast w przypadku wyjątkowo wąskich stopni nie zmieszczą się podstopnice, poza tym na takim stopniu trudno stabilnie stanąć – mieści się tylko niewielka część stopy.

Na podstawie doświadczeń architektów i użytkowników określono, jaka wysokość i szerokość stopni jest najbardziej komfortowa. Okazuje się, że najwygodniejsze są stopnie o wysokości 15 cm i szerokości 32 cm. W praktyce jednak wysokość stopni w domach jednorodzinnych mieści się w przedziale 15-19 cm, zaś szerokość 25-32 cm. Oczywiście niektóre rodzaje schodów, np. schody zabiegowe, schody kręcone, czy schody strychowe, są konstrukcjami na tyle specyficznymi, że w ich przypadku trudno ściśle trzymać się wzorcowych wartości.

Jak zaplanować ilość stopni?

Jeśli określimy jaką wysokość i szerokość powinny mieć nasze stopnie, znamy wysokość pomieszczenia (odległość od posadzki do stropu) oraz wymiary miejsca przeznaczonego na schody (miejsca przy ścianie i na podłodze), możemy zaplanować ilość stopni , wykorzystując do tego specjalne wzory. Oczywiście pomiędzy poszczególnymi wymiarami można lekko manewrować. Czasem lepiej zrezygnować z jednego stopnia i zwiększyć wysokość pozostałych, a czasem lepiej zmniejszyć szerokość. Poza tym pamiętajmy, że nie każdy rodzaj schodów będzie miał identyczny układ stopni. Przykładowo schody modułowe bez podstopnic mają z reguły nieco węższe stopnie niż schody o konstrukcji żelbetonowej.

Comment here