Jesienią należy w sposób szczególny zadbać o dom i jego otoczenie. Jeśli nie przeprowadzimy niezbędnych prac porządkowych i napraw, może się okazać, że mróz i śnieg spowodują kolejne, znacznie większe zniszczenia. W lekko uszkodzonej elewacji mogą powstać pokaźne ubytki, a w niedrożnych rynnach stanie woda, która zamarzając, może taką rynnę rozsadzić. Specjalnych przygotować wymaga również ogród. Jesień to ostatni dzwonek na przycinanie krzewów. Niektóre z nich należy dodatkowo ochronić, zasypując liśćmi lub słomą. Jesienią prac wokół domu jest naprawdę sporo. Ze szczególną troską należy podejść do prac przeprowadzanych na dachu. Być może warto zainwestować w śniegołapy.
Przegląd przewodów kominowych
Sezon zimowy to jednocześnie sezon grzewczy, co oznacza konieczność uruchomienia kotła grzewczego podłączonego do przewodów kominowych. Zanim po raz pierwszy po długiej przerwie rozpalimy w piecu, powinniśmy sprawdzić drożność przewodów kominowych. W kominie mogą znajdować się sadze, które nie tylko utrudniają proces spalania, ale stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników (mogą się zapalić). Osoby dokonujące przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych powinny posiadać do tego specjalne uprawnienia. Przegląd należy powtarzać przynajmniej raz w roku, najlepiej w okresie letnim lub bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
Naprawa drobnych usterek i czyszczenie rynien
Dla późnej jesieni i okresu zimowego charakterystyczne są intensywne opady i silne wiatry. Dlatego też, przygotowania do zimy, powinny obejmować przegląd dachu i naprawę ewentualnych usterek. Naderwane fragmenty pokrycia czy brakujące wkręty nie stanowią problemu w czasie ładnej pogody, ale w czasie wichury może dojść do zerwania arkusza blachodachówki. Poza tym nawet lekko uszkodzony dach może przeciekać w czasie intensywnych opadów deszczu i śniegu.
Specjalnego traktowania wymagają również rynny, z których należy usunąć liście i naniesione przez ptactwo słomki i patyki. Drożność rynien zimą jest bardzo ważna, w przeciwnym razie deszcz czy śnieg może w takiej rynnie zamarznąć i spowodować pokaźne uszkodzenia.
Montaż zabezpieczeń przeciwśnieżnych – śniegołapy
Przygotowując dach do sezonu zimowego warto rozważyć montaż zabezpieczeń przeciwśnieżnych (śniegołapy). Kiedy wyposażenie dachu w takie elementy jest wskazane? Na pewno wówczas, gdy budynek znajduje się w obszarze zagrożonym intensywnymi opadami śniegu, a skośny dach ma znaczną powierzchnię. Śnieg, który zamarznie na takim dachu, stworzy twardą, ciężką bryłę, która zsuwając się w czasie roztopów, może stanowić zagrożenie dla osób przebywających obok budynku, może uszkodzić rośliny ogrodowe, schody/taras czy zaparowane w pobliżu pojazdy. Śniegołapy zapobiegają nagłemu osuwaniu się śniegu. Zatrzymują ubitą bryłę na dachu, pozwalając by śnieg stopniowo roztapiał się i spływał na grunt obok budynku.
Comment here