BudowaInstalacje

Jak przygotować dach przed sezonem burzowym?

Wyładowania atmosferyczny są normalnym zjawiskiem pogodowym. Trudno jednak traktować je na równi ze zwykłymi opadami deszczu czy śniegu. Silne burze wywołują strach, bo choć błyskawice wyglądają zjawiskowo, to towarzyszą im głośne grzmoty, które nie są dźwiękiem przyjemnym dla uszu. Poza tym boimy się uderzeń piorunów, które poza mechanicznymi uszkodzeniami drzew, słupów i dachów, mogą spowodować dotkliwe porażenie, a nawet śmierć.

Groźne skutki wyładowań atmosferycznych

Najwięcej burz w Polsce występuje w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Wówczas często słyszymy, że burza w jakimś rejonie kraju spowodowała poważne szkody. Należy przy tym wspomnieć, że wyładowaniom atmosferycznym często towarzyszy silny wiatr, intensywne opady deszczu i gradobicia. Wszystko to może spowodować lokalne podtopienia, szkody w uprawach rolniczych i sadowniczych oraz zniszczenia przedmiotów pozostawionych na zewnątrz, w tym również samochodów.

Dom bezpiecznym schronieniem w czasie burzy?

W czasie burzy nie należy pozostawać na otwartej przestrzeni. Ale czy w domu możemy czuć się całkowicie bezpiecznie? Wiele zależy od tego, w jakim otoczeniu znajduje się budynek. Najbardziej narażone na uderzenie pioruna są budynki wysokie i stojące w odosobnieniu. Pamiętajmy jednak, że nie da się przewidzieć ze stu procentową pewnością, że piorun w danym miejscu nigdy nie uderzy. Dlatego najbezpieczniej jest w budynkach wyposażonych w systemy odgromowe. Jeśli takiego systemu nie ma, burza może wywołać spore szkody, począwszy od mechanicznego uszkodzenia dachu, poprzez uszkodzenie wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku, skończywszy na pożarach. Na niebezpieczeństwo narażone są również osoby, które w czasie burzy korzystają z podłączonych do sieci energetycznej urządzeń.

Piorunochrony wzmocnią poziom bezpieczeństwa budynku

Chcąc przygotować dom do sezonu burzowego, należy pomyśleć o montażu systemu odgromowego. Pamiętajmy przy tym, że systemy odgromowe powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, a uziomy, uchwyty odgromowe i inne elementy montowane przez wykwalifikowanych instalatorów.

Prawidłowo zamontowane piorunochrony ochronią dom i jego mieszkańców przed groźnymi skutkami burz. Jak działa taka ochrona? Otóż metalowe przedmioty umieszczone na dachu (zwody) przejmują energię pochodzącą z wyładowania atmosferycznego i przekazują ją dalej przewodami odprowadzającymi. Skoro zwody przejmują energię pioruna, nie może ona zaszkodzić domowej instalacji elektrycznej.

Kolejnym elementem systemu, połączonym z przewodami odprowadzającymi (służą do tego uchwyty odgromowe), są uziomy. Uziom to metalowy przedmiot, najczęściej pręt, umieszczony w ziemi. Jego zadaniem jest bezpieczne rozprowadzenie energii pioruna w gruncie. To, ile uziomów znajduje się w gruncie, w jakiej odległości od siebie i na jakiej głębokości, zależy od wielu czynników. Dlatego nie należy samodzielnie podejmować się wykonania instalacji piorunochronnej. Tylko osoba z odpowiednimi kwalifikacjami jest w stanie dobrze zaprojektować instalację odgromową.

Comment here