Porady

Jak wybrać schody na poddasze?

Schody wewnętrzne pełnią funkcję użytkową i estetyczną. Nie tylko umożliwiają sprawną i bezpieczną komunikację pomiędzy kondygnacjami budynku, ale są ważnym elementem dekoracyjnym. Wyjątek stanowią tutaj schody na poddasze. Jak wybrać takie schody, by nie żałować podjętej decyzji?

Poddasze nieużytkowe, czyli magazyn staroci

Do najchętniej budowanych w Polsce domów jednorodzinnych należą budynki parterowe z poddaszem użytkowym. Oznacza to, że pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod dachem pełnią funkcję mieszkalną. Aby się do nich dostać, należy pokonać schody, ale zdecydowanie nie chodzi tu o zwykłe schody strychowe.

Klasyczne schody strychowe montuje się wówczas, gdy poddasze nie jest zaadoptowane do celów mieszkalnych, a pełni funkcję strychu. Na strychu przechowuje się najczęściej stare przedmioty, łącznie z meblami, pamiątkami rodzinnymi, ubraniami i książkami. Czasem lądują tam też rzeczy nieprzydatne w danym sezonie, np. zapakowana w hermetyczne worki gruba pościel, kurtki zimowe, pudła ze sprzętem sportowym itd. W niektórych przypadkach strych pełni również funkcję spiżarni, a nawet suszarni. Dostęp do poddasza nieużytkowego nie powinien być zatem zbyt kłopotliwy. Każdorazowe przystawianie drabiny nie jest dobrym rozwiązaniem. Zdecydowanie zaleca się inwestycję w dobrej jakości schody na poddasze.

Schody strychowe – rodzaje

Osoby, które nigdy nie interesowały się tym, jakie są rodzaje schodów strychowych, prawdopodobnie potrafią wskazać tylko jeden. Chodzi o klasyczne schody z drewna, składające się z drabinki podzielonej na trzy segmenty oraz klapy zamykanej w suficie. Rzeczywiście tego typu schody sprzedają się najlepiej, ale należy zaznaczyć, że w tym przypadku również mamy do czynienia z kilkoma podtypami. Drewniane schody strychowe mogą być izolowane lub nieizolowane, mogą posiadać metalową barierkę, lub nie mieć dodatkowych zabezpieczeń. Drabinka może składać się z trzech, ale i czterech segmentów. Ich zamknięcie może wymagać użycia siły, albo stanowić inteligentny system, który zdecydowanie ułatwia korzystanie z produktu.

Drugim popularnym rodzajem schodów strychowych są wykonane z metalu schody nożycowe. Na uwagę zasługuje tu nożycowa konstrukcja drabinki. Takie schody rozkłada i składa się dużo łatwiej niż klasyczną konstrukcję z drewna, poza tym całość zajmuje znacznie mniej miejsca. Warto wspomnieć również o ognioodporności metalowej drabinki.

Schody na poddasze – czym się kierować podczas zakupów?

Najważniejsze są oczywiście wymiary, zwłaszcza jeśli kupujemy schody do już istniejącego otworu stropowego. Istotna będzie także długość drabinki. Poza tym należy podjąć decyzję odnośnie warstwy izolującej w klapie – czy ma się pojawić, a jeśli tak, to jakiej grubości? Przeglądając ofertę kilku sklepów, warto również zwrócić uwagę na gatunek drewna wykorzystanego do produkcji oraz to, czy schody są w stanie surowym (do samodzielnego malowania), czy też zostały wykończone przez producenta. Dla niektórych istotny będzie również kolor klapy – większość decyduje się na klapę białą, niemal niewidoczną w suficie, albo klapę drewnianą.

Comment here