Porady

Jak zbudować basen w ogrodzie?

basen ogrodowy

Budowa własnego basenu w przydomowym ogrodzie na własną rękę? Czemu nie… To nie musi być wcale takie trudne. Możliwości jest wiele, możemy zdecydować się na różne rozwiązania, wybrać te, które będą z naszego punktu widzenia najprostsze, najmniej kosztowne i bardzo efektowne. Jeśli marzymy o tym, by w ogrodzie stanął basen, nie musimy z miejsca takiego pomysłu zanegować. Dzisiaj da się to zrobić samemu. Zobaczmy, jak się za to zabrać i czy basen przydomowy to trudna do zbudowania rzecz.

Od czego powinniśmy zacząć budowę basenu w ogrodzie?

O czym musimy pamiętać jeśli chcemy zbudować basen ogrodowy w ziemi? Najistotniejszą kwestią zanim jeszcze przejdziemy do budowy jest wybranie właściwego miejsca. Dobrze to przemyślmy, w innym razie możemy nie być w pełni zadowoleni, a przenoszenie basenu to już zupełnie inna kwestia. Dobrym miejscem będzie to, które jest dobrze nasłonecznione. Ekspozycja słoneczna wody sprawi, że będzie ona się naturalnie nagrzewała i wejście do basenu będzie znacznie przyjemniejsze.

Miejsce wybrane? Skupmy się teraz na kolejnych niezwykle istotnych detalach. Lepiej uniknąć wszelkich niepożądanych niespodzianek. Dokładnie określmy jakiej wielkości ma być zbiornik, z czego ma być on wykonany i jaki ostatecznie ma przybrać kształt. Możliwości są w zasadzie nieograniczone. Basen może być okrągły, kwadratowy, prostokątny czy też w innym bardziej wyszukanym kształcie. A może zależy ci na tym, by woda mogła być podgrzewana, chcesz zadbać o odpowiednią filtrację. To wszystko są istotne szczegóły, o których nie warto zapominać. Tak samo powinniśmy wybrać na etapie przed budową, z jakiego materiału ma być wykonany basen. Może to być basen ogrodowy ze stali nierdzewnej, lub też z innego tworzywa.

Budowa basenu – jak to może przebiegać?

Przede wszystkim powinniśmy mieć na basen pomysł. Niezależnie od tego czy szukamy pomysłu na basen w domu, czy też jako właściciel hotelu dokładnie przemyślmy jak to zrobić i czy w ogóle to możliwe. Inwestycja w basen wymaga od nas odpowiedniego przygotowania i stworzenia sensownej wizji. Dokładnie zastanówmy się nad samym kształtem basenu. Np. ekonomiczne, bezpieczne i pięknie wykończone baseny stalowe mogą przybierać różne kształty, długości czy głębokości. Możliwości kształtowania są w zasadzie nieograniczone. Istotne jest jednak to, czy basen będzie instalowany na zewnątrz, czy wewnątrz.

Warto także przemyśleć ewentualne atrakcje dodatkowe, w które może być wyposażony basen. Poza dość standardowymi elementami, takimi jak drabinki czy schodki możemy zdecydować się na masaże ścienne, wodne masaże stóp, ławeczki czy leżanki, a także efektowne gejzery. Świetnym pomysłem jest także zastosowanie klimatycznego oświetlenia, które pozwoli korzystać z basenu wieczorem dodając relaksowi w wodzie jeszcze więcej klimatu.

Bardzo istotną kwestią jest też wybór zabezpieczenia wody. Jeśli zależy nam na tym, by woda była krystalicznie czysta powinniśmy przykrywać basen, by nie gromadziły się w nim zanieczyszczenia, ale także po to, by minimalizować parowanie wody i straty cieplne. Warto zdecydować się na wygodne rolety, które odpowiednio zabezpieczą wodę.

Comment here