PoradyRemont Domu

Jak zbudować domowy kominek?

Kominek to nie tylko przydatne urządzenie grzewcze, wspierające działanie głównego źródła ciepła w budynku, ale również ważny element dekoracyjny. Kominek w salonie wygląda stylowo i efektownie, poza tym tworzy bardzo przyjemną, relaksacyjną atmosferę. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że wiele osób marzy o budowie własnego kominka. Jak się do tego zabrać? Jak zbudować domowy kominek?

Jakie warunki należy spełnić, by móc wybudować kominek?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że tradycyjnego kominka prawie na pewno nie wybudujemy w budynku wielorodzinnym. Jeśli mieszkamy w bloku podłączonym do gazociągu miejskiego, nie będziemy mogli ustawić w swoim mieszkaniu urządzenia na paliwo stałe, chyba że mowa o biokominku, który nie wydziela żadnych spalin i nie musi być podłączony do przewodów kominowych.

Budynek, czy też pomieszczenie, w którym ma stanąć kominek, musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim podłoga musi być w stanie bez trudu udźwignąć urządzenie o określonej wadze. Jeśli mowa o kominku z zamkniętym paleniskiem, zwykle budowany jest w oparciu o gotowy wkład kominkowy ze stali lub żeliwa. Chociaż wkłady stalowe są lżejsze, to jednak nadal jest to metal, a więc jego waga jest wysoka. Dodajmy do tego wagę obudowy, która nierzadko powstaje z cegieł czy płyt kamiennych. Wszystko to sprawia, że kominki buduje się na parterze domu jednorodzinnego. Jeśli nie ma ku temu warunków, budowa najprawdopodobniej nie będzie możliwa.

Kolejny warunek to właściwie rozmieszczone przewody kominowe. Ważna jest wysokość komina i jego średnica, ponieważ komin źle zaprojektowany i źle wykonany może powodować problemy z cugiem i trudności z rozpalaniem ognia. Natomiast dobrze wykonany komin powoduje, że spaliny niemal wysysane są na zewnątrz.

Ostatni warunek to odpowiednia wielkość pomieszczenia oraz właściwy sposób wentylacji. Domowy kominek nie może stanąć tam, gdzie swobodna cyrkulacja powietrza nie jest możliwa. Pamiętajmy, że urządzenie grzewcze na paliwo stałe wytwarza ogień i dym, dlatego do pomieszczenia powinna dostawać się odpowiednia ilość świeżego powietrza.

Wkłady kominkowe do kominków z zamkniętym paleniskiem

Domowy kominek może mieć palenisko otwarte lub zamknięte, ale dziś raczej odchodzi się od pierwszego rozwiązania. Jednak palenisko osłonięte ze wszystkich stron wydaje się być opcją bezpieczniejszą, ale i wygodniejszą w użytkowaniu. Kominki z zamkniętym paleniskiem buduje się z wykorzystaniem wkładów kominkowych. Wkłady kominkowe mogą mieć różne rozmiary i różną budowę, różnią się również sprawnością.

Klasycznym rozwiązaniem jest wkład z jedną szybą, ale w nowoczesnych domach coraz częściej stawia się na wkłady kominkowe przeszklone z dwóch, a nawet trzech stron i dające więcej możliwości aranżacyjnych. Pamiętajmy jednak, że budowa kominka obejmuje nie tylko montaż wkładu kominkowego, ale i wykonanie obudowy. Wszelkie prace warto powierzyć fachowcom, którzy na co dzień zajmują się montażem dobrej jakości wkładów kominkowych i wykonywaniem solidnych, a zarazem efektownych konstrukcji wokół wkładów.

Comment here