Materiały budowlanePorady

Jaka kostka na schody?

kostka na schody?

Schody zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najczęściej możemy spotkać schody betonowe, pokryte płytką, deską tarasową albo kostką. Innym rozwiązaniem są schody ażurowe, ale taka konstrukcja najlepiej sprawdza się w przypadku, gdy wejście do budynku usytuowane jest nieco wyżej, a pod nim nie rozpościera się żaden taras. W przypadku domów jednorodzinnych z tarasem, schody prawie nigdy nie prowadzą bezpośrednio do wejścia, a stanowią łącznik pomiędzy gruntem a tarasem. W takiej sytuacji nie rzadko budowane są z kostki, która pokrywa również taras i część podwórka. Jaka kostka na schody jest najlepsza?

Schody z kostki brukowej

Budowanie schodów z kostki ma sens, gdy mówimy o niskich, ale dość szerokich schodach z łagodnym wejściem. Układanie kostki na wąskich, stromych schodach, których ostatni stopień znajduje się niemal bezpośrednio pod drzwiami, mija się z celem, bo schody zyskają kolejne centymetry a korzystanie z nich będzie niekomfortowe.

Schody z kostki na betonie

Kostkę można umieścić na schodach na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada, że betonowe stopnie zostaną kostką obłożone od góry i z boku. Stopnie nie mogą być zbyt wysokie – nie układamy kostki na kostce, a zatem cały stopień nie może być wyższy aniżeli wysokość kostki. Jednocześnie pamiętajmy, że w sklepach z artykułami budowlanymi dostępny jest bruk w najróżniejszych rozmiarach, co oznacza, że taki stopień wcale nie musi mieć zaledwie ośmiu centymetrów. W praktyce ułożenie kostki na gotowych, używanych od dawna schodach z betonu nie zawsze jest możliwe. Jeśli uprzemy się na takie rozwiązanie, konieczne będzie skuwanie i wyrównywanie powierzchni schodów, w przeciwnym razie może pojawić się problem z otwarciem drzwi.

Schody w całości wykonane z kostki brukowej

Inne rozwiązanie zakłada, że schody zostaną w całości wykonane z kostki. Jest to opcja bardzo wygodna w sytuacji, gdy schody mają być niskie, łagodne i połączone z wyłożonym kostką tarasem. Schody mogą być proste bądź ułożone po łuku, wszystko zależy od indywidulanych upodobań domowników. Takie schody najczęściej łączone są bezpośrednio z terenem ogrodu, z podjazdem lub brukowymi ścieżkami.

Jaka kostka na schody?

Kostka brukowa jest świetnym materiałem do budowy schodów, ponieważ jest twarda i wytrzymała, poza tym występuje w kilku rozmiarach, co znacznie ułatwia budowę schodów i podnosi ich atrakcyjność. Jaka kostka na schody sprawdzi się najlepiej? Taka, której wymiary będą pasować do zaprojektowanej szerokości i wysokości stopni.

Wykonanie schodów z kostki odbywa się bardzo podobnie, jak wykonanie podjazdu. Kiedy mamy już projekt, usuwamy warstwę urodzajną gruntu, tworzymy podbudowę i osadzamy elementy brzegowe kostki. Następnie tworzymy podbudowę pod stopnie i układamy kostkę brukową. Kolejnym etapem jest wykańczanie schodów i spoinowanie.

Comment here