Porady

Jaki piec na pellet wybrać?

piec na pellet

W związku z tym, że ogrzewanie pelletem zyskuje coraz więcej zwolenników, na rynku sukcesywnie pojawiają się nowe piece na pellet, mające sprostać oczekiwaniom wymagających klientów. Wybór pieca na pellet należy dobrze przemyśleć. Najlepiej, jeśli zostanie wybrany we współpracy z firmą, która zajmie się montażem całej instalacji grzewczej. Wówczas piec na pellet będzie dobrany odpowiednio do powierzchni użytkowej domu, ale i wymagań domowników w zakresie użytkowania urządzenia (piec z małym/dużym podajnikiem, samo uruchamiający się lub nie, itd.).

Metoda ogrzewania a wybór pieca i zakup opału

Wybór rekomendowanej metody ogrzewania to dopiero połowa sukcesu, bo nawet jeśli zdecydujemy się postawić na ogrzewanie pelletem, ale kupimy stosunkowo stary kocioł i paliwo z niepewnych źródeł, może się okazać, że w rzeczywistości nasze ogrzewanie nie jest ani ekonomiczne, ani ekologiczne, ani wygodne. Dlatego też, niezależnie od wybranej metody ogrzewania, należy używać sprawnych kotłów i dobrej jakości opału. W przypadku pelletu jakość opału można poniekąd ocenić po wyglądzie granulatu. Dobry pellet ma jednolitą barwę, gładką strukturę, nie widać w nim drobinek w innym odcieniu, które mogłyby sugerować dodanie materiałów drewnopodobnych. Warto również zwrócić uwagę na ilość popiołu w worku – im mniej luźnego popiołu, tym lepiej.

Piec na pellet – co o nim wiemy?

Piece na pellet  nazywane są często kotłami na biomasę, a to dlatego, że pellet zalicza się do grupy paliw zwanych biomasą, czyli powstałych z produktów lub odpadów pochodzących z produkcji rolnej, leśnej lub powiązanych gałęzi przemysłu. Piece na pellet cieszą się wśród Polaków rosnącą popularnością, choć należy zauważyć, że wciąż nie wszyscy wiedzą, czym właściwie jest pellet i jak takie kotły na biomasę działają.

Nowoczesne piece na pellet działają niemal bezobsługowo przez długi czas. Same pobierają odpowiednią ilość opału, same się uruchamiają (nie rozpalamy w piecu przy użyciu zapałek czy zapalniczki, piec został wyposażony w automatyczną zapalarkę). Nie ma potrzeby pilnowania ognia, wystarczy jedynie raz na jakiś czas uzupełnić podajnik i opróżnić popielnik. Jeśli kupimy dobrej jakości opał, nie będzie potrzeby podejmowania częstych interwencji związanych z awarią podajnika czy nieefektywnym spalaniem.

Jaki piec na pellet wybrać?

Jeżeli piec chce kupić osoba, która nie zdecydowała się na jedną metodę ogrzewania i chce używać zarówno pelletu, jak i ekogroszku, należy postawić na tzw. kocioł wielofunkcyjny. W przypadku użytkowników, którym zależy nie tylko na ogrzewaniu pomieszczeń, ale i podgrzewaniu wody użytkowej, należy pomyśleć o dokupieniu zasobnika c.w.u. – kotły z wbudowanym zasobnikiem są rzadkością.

Comment here