Porady

Jakie uchwyty odgromowe wybrać?

uchwyty odgromowe

Instalacja odgromowa chroni budynek i jego mieszkańców przed groźnymi skutkami wyładowań atmosferycznych. Uderzenie pioruna może spowodować uszkodzenia konstrukcji dachu, a także uszkodzenie instalacji elektrycznej i podłączonego do niej sprzętu. Energia pioruna zagraża również ludziom, którzy w danym momencie korzystają ze wspomnianych urządzeń. Aby wyeliminować podobne zagrożenia, należy umieścić na budynku instalację odgromową. Dobrej jakości elementy należy w sposób trwały przytwierdzić do dachu i ścian, wybierając solidne uchwyty odgromowe.

Z czego składa się instalacja piorunochronna?

Instalacja odgromowa przejmuje energię pochodzącą z wyładowania atmosferycznego i odprowadza ją do gruntu, gdzie zostaje rozproszona. Oznacza to, że elementy instalacji muszą znajdować się zarówno na dachu budynku, jak i w gruncie, a ponadto konieczne jest sprawne połączenie ich za pomocą przewodów. Elementy, które znajdują się na dachu to zwody. Dalej energia przepływa przez przewody odprowadzające i trafia do uziomów, czyli metalowych przedmiotów umieszczonych w gruncie. Uziomy mogą być naturalne lub sztuczne, poziome lub pionowe. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie budowy domu podjęto decyzję o wykonaniu instalacji odgromowej, jak wygląda ukształtowanie terenu i z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia.

Zwody i przewody odprowadzające łączy się ze sobą i przytwierdza do budynku za pomocą uchwytów odgromowych. To fachowiec odpowiedzialny za wykonanie instalacji piorunochronnej decyduje, jakie uchwyty odgromowe sprawdzą się w danym przypadku i ile należy ich zakupić.

Uchwyty odgromowe i ich rodzaje

Uchwyty odgromowe to elementy służące do montowania na obiekcie zwodów i przewodów odprowadzających. Z uwagi na to, że nie każdy obiekt wygląda tak samo, na rynku dostępne są uchwyty odgromowe różnych typów, przeznaczone zarówno na dachy płaskie i z niewielkim spadem, jak i dachy strome. Do wyboru są uchwyty zaciskowe i uchwyty skręcane, uchwyty wykonane z tworzyw sztucznych i z metalu. Które z nich klienci kupują najchętniej?

Klienci najczęściej stawiają na uchwyty odgromowe ze stali, uznając je za wyjątkowo trwałe i odporne na działanie korozji. Poza tym srebrne elementy dobrze wyglądają zarówno na nowoczesnych budynkach, jak i obiektach starszych, niekoniecznie wpisujących się w bieżące trendy. Ważne jest także to, że metalowe uchwyty dostępne są w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do grubości używanych przewodów odgromowych.

Uchwyty odgromowe a rodzaj pokrycia dachowego

Sposób montażu zwodów i przewodów odprowadzających uzależniony jest m.in. od rodzaju pokrycia dachowego. W zależności od powierzchni, na której uchwyt będzie montowany, wyróżniamy uchwyty gąsiorowe, służące do montażu wzdłuż kalenic gąsiora, uchwyty dachówkowe, przeznaczone do montażu na dachówce, uchwyty rynnowe do montażu na rynnach. Do kupienia są także uchwyty na drut prowadzony po ścianie lub elementach drewnianych, uchwyty na bednarkę, a także uchwyty przeznaczone do montażu na papie, goncie i blasze. W sklepach kupimy również uchwyty przeznaczone do montażu w systemie naciągowym.

 

Comment here