PoradyRemont DomuWnętrza

Jakim materiałem zabudować kominek?

Sercem nowoczesnego kominka jest wkład kominkowy. Parametry urządzenia, jakość wykonania instalacji, a także jakość opału mają zasadniczy wpływ na to, czy korzystanie z kominka jest komfortowe i bezpieczne. Natomiast bezpośredni wpływ na wygląd wnętrza ma obudowa kominkowa.

Kominek w zabudowie ciepłej i zimnej

Nie każdy kominek można obudować przy użyciu tych samych materiałów. Inaczej tworzy się obudowę kominków ciepłych, a inaczej zimnych. W większości polskich domów mamy kominki zimne, czyli takie, które oddają ciepło za pomocą kratek wentylacyjnych i specjalnych wywiewów, natomiast nie grzeją całą swą powierzchnią. Obudowa kominka pozostaje zimna. Z kolei kominki ciepłe nagrzewają również obudowę. Dlatego tutaj wykorzystuje się odpowiednie płyty, które nagrzewają się w sposób równomierny.

Nie każdy materiał równie dobrze chłonie ciepło, nie każdy je akumuluje i nie każdy dobrze znosi działanie wysokich temperatur. Dlatego właściwości wkładu kominkowego mają zasadniczy wpływ na to, z czego została wykonana obudowa kominkowa. W każdym przypadku powinien być to jednak materiał ognioodporny. Obudowa wykonana z materiału łatwo ulegającego zapłonowi to jak proszenie się o kłopoty. Takie rozwiązanie trudno uznać za bezpieczne.

Ognioodporność, trwałość, łatwość utrzymania czystości

Wiemy już, że obudowa kominkowa powinna być ognioodporna. To jednak nie wystarczy, by móc w pełni cieszyć się nowym kominkiem. Istotne, by jego obudowa nie absorbowała zabrudzeń i nie była kłopotliwa w czyszczeniu. Jeśli postawimy na materiały o porowatej powierzchni, prawdopodobnie spędzimy sporo czasu na doczyszczaniu obudowy kominkowej. Z tego powodu najlepiej wybierać materiały gładkie, do których zabrudzenia nie przywierają. Ponadto warto mieć na względzie, by czyszczenie danej powierzchni nie wymagało używania specjalistycznych środków czyszczących.

Kolejna istotna cecha obudowy kominkowej to jej trwałość. Wybierając wkłady kominkowe do zabudowy, zakładamy że przetrwają w doskonałym stanie wiele lat. Przecież nie buduje się kominka na chwilę. Dlatego zarówno wkład kominkowy, jak i jego obudowa, powinny być trwałe. W przypadku obudowy chodzi o to, by nie ulegała odbarwieniom pod wpływem działania promieni słonecznych (dotyczy zwłaszcza mocno nasłonecznionych pomieszczeń), nie odkształcała się pod wpływem ciepła i nie ulegała uszkodzeniom mechanicznym podczas przypadkowego uderzenia.

Nowoczesne kominki i ich estetyczna obudowa

Szukając pomysłu na obudowę kominka kierujemy się także, a w wielu przypadkach przede wszystkim, względami estetycznymi. Producent wkładów kominkowych oczywiście może zasugerować, jaka obudowa sprawdzi się w przypadku danego wkładu i pokazać swoje realizacje. Ale ostateczna decyzja zawsze należy do klienta. Obecnie wielu klientów wybiera kamień naturalny (marmur, piaskowiec, trawertyn, wapień, granit), który świetnie wygląda w nowoczesnym wnętrzu, a przy tym jest odporny na uszkodzenia i nie odbarwia się. Innym ciekawym rozwiązaniem są kafle ceramiczne i cegły. Dla tych, którzy lubią kominki w surowym stylu, interesującą opcją będzie beton strukturalny.

Comment here