Porady

Kaloryczność drewna – jaki opał do kominka?

Kaloryczność drewna

Sprzedawcy opału oferują posiadaczom kominków różne gatunki drewna w mniej lub bardziej atrakcyjnych cenach. Jednak kupując opał do kominka, nie należy kierować się wyłącznie ceną. Nie wystarczy też powiedzieć, że chcemy kupić drewno z drzew liściastych. Poszczególne gatunki drzew mają różną wartość opałową, a kaloryczność drewna wpływa na proces spalania.

Jakość drewna do kominka

Mówiąc o jakości drewna kominkowego, pod uwagę bierzemy zarówno jego gatunek, jak i to, w jaki sposób zostało przygotowane. Wiele o jakości drewna powie nam jego wygląd. Paliwo do kominka powinno być suche, czyste, wolne od pleśni i wszelkiego rodzaju środków chemicznych, takich jak lakiery, farby czy kleje. Kawałki drewna nie powinny się kruszyć. Jeśli wcześniej pocięto je na odpowiedniej wielkości kawałki, nie powinny znacząco zmienić kształtu podczas suszenia. Drewno,
z którego się sypie, nie da równego, małego płomienia, poza tym będzie uciążliwe dla osoby przenoszącej opał i dorzucającej paliwo do paleniska. Kominek zazwyczaj stoi w salonie, czyli najbardziej reprezentatywnym wnętrzu domu. Paliwo, które brudzi podłogę, nie jest tam mile widziane.

Drewno do kominka powinno być sezonowane przynajmniej przez rok. Mokre drewno nie będzie się dobrze spalać, poza tym użytkowanie takiego opału może prowadzić do uszkodzenia wkładu kominkowego i zapchania przewodów kominowych. Dobrej jakości drewno kominkowe musi być suche, w przeciwnym razie efektywność spalania będzie bardzo niska.

Kaloryczność drewna kominkowego

Do palenia w kominku najlepiej sprawdza się drewno twardych drzew liściastych, takich jak grab, dąb, buk oraz jesion. Takie drewno uznaje się za najbardziej kaloryczne, najbardziej wydajne. Oznacza to, że drewno pali się długo, równym, małym płomieniem i oddaje do pomieszczenia dużą ilość ciepła. Wymienione gatunki drewna nie są najtańsze, ale jeśli zestawimy je z tanim drewnem o niskiej kaloryczności, szybko zobaczymy, na czym polega różnica. Drewno małokaloryczne spali się bardzo szybko, a jednocześnie pojawi się problem z utrzymaniem optymalnej temperatury powietrza. Bardziej ekonomicznym zakupem jest zatem drewno o wysokiej kaloryczności, nawet jeśli jego cena jest wyższa.

Kaloryczność drewna wskazuje, ile energii można uzyskać podczas całkowitego spalania określonej jego masy. Kaloryczność najczęściej wyrażana jest w jednostce kwh/mp (kilowatogodzina na metr przestrzenny). Im wyższy wskaźnik, tym więcej ciepła oddaje spalany opał i tym mniej drewna potrzeba do ogrzania domu.

Kaloryczność drewna drzew liściastych

Do palenia w kominku używa się drewna drzew liściastych, ponieważ nie zawierają smolącej i strzelającej żywicy. Wśród dostępnych w Polsce gatunków drzew największa kaloryczność ma grab – 2200 kwh/mp. Inne popularne gatunki do palenia w kominku to buk, dąb i jesion (2100 kwh/mp). W dalszej kolejności warto wspomnieć o brzozie (1900 kwh/mp) i drzewach owocowych. Z kolei do najmniej kalorycznych, ale i najtańszych gatunków drzew zaliczamy lipę oraz topolę.

Comment here