Porady

Kiedy kupować opał?

Kiedy kupować opał?

W przypadku domów, które nie są podłączone do ogrzewania miejskiego ani nie korzystają z metod ogrzewania niewymagających składowania dużych ilości opału, przygotowania do sezonu zimowego w pierwszej kolejności obejmują zakup paliwa. Kiedy kupować opał na zimę? Odpowiedź na to pytanie może być różna – wiele zależy od rodzaju opału.

Opał na zimę – kiedy jest najtańszy?

Część osób zwleka z zakupem opału do ostatniej chwili, tj. kupuje go dopiero wtedy, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej określonego pułapu, co z kolei sprawia, że w domu robi się chłodno i nieprzyjemnie. Takie postępowanie jest zrozumiałe w sytuacji, gdy nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnego miejsca na przechowywanie drewna, węgla czy pelletu, a poza sezonem grzewczym wykorzystujemy składzik na opał do innych celów. W innym przypadku nie warto ryzykować, że podczas nagłego ochłodzenia w domu zrobi się nieprzyjemnie zimno, co w dalszej kolejności może skutkować problemami zdrowotnymi.

Opału na zimę nie warto kupować w ostatniej chwili także dlatego, że wówczas jego ceny są najwyższe w całym roku. Na początku sezonu grzewczego o potrzebie uzupełnienia zapasów przypomina sobie wiele osób, a skoro popyt na opał rośnie, to i jego cena staje się wyższa niż w pozostałych częściach roku. Kiedy kupować opał? Najlepiej wtedy, gdy zainteresowanie tego typu produktami jest znikome, czyli po zakończeniu sezonu grzewczego albo w okresie letnim.

Kiedy kupować opał? Warunki przechowywania opału

Opał należy kupować wówczas, gdy jesteśmy w stanie zapewnić optymalne warunki do jego przechowywania. Ani zwykły węgiel, ani ekogroszek, ani tym bardziej pellet, nie powinny być przechowywane w zawilgoconym pomieszczeniu. Przechowywany luźno opał nie powinien się też mieszać ze składowanymi w tym samym miejscu odpadami, materiałami drewnopodobnymi, nie powinien być narażony na zalanie środkami chemicznymi czy farbami.

Mówiąc o wilgoci w pomieszczeniu, nie zapominajmy o warunkach panujących na zewnątrz. Jeśli nie ma możliwości, by opał został zdjęty bezpośrednio w miejscu składowania, a najpierw jest wysypywany na grunt, skąd przenosi się go do pomieszczenia, nie trudno się domyśleć, że muszą być ku temu odpowiednie warunki. Węgla nie wysypiemy w znajdujące się na podwórzu błoto, worków z pelletem również nie będziemy przenosić w czasie deszczu. Zatem kiedy kupować opał? Wtedy, gdy ryzyko występowania brzydkiej, deszczowej pogody jest najniższe, a więc w okresie wiosenno-letnim.

Metoda ogrzewania a kupowanie opału na zimę

Niektórzy decydują się na jednorazowy zakup opału na całą zimę, inni systematycznie uzupełniają zapasy, nie chcąc niepotrzebnie zapełniać garażu, składziku czy kotłowni. Oczywiście jednorazowy zakup większych ilości paliwa wychodzi zwykle taniej, poza tym oszczędzamy na kosztach transportu. Niemniej w sytuacji, gdy chcemy kupić pellet pochodzący ze źródła, z którego dotychczas nie korzystaliśmy, lepiej najpierw zamówić dwa worki opału, a gdy pellet przejdzie pozytywnie testy w domowym kotle – złożyć zamówienie na opał na całe sezon.

Comment here