BudowaRemont Domu

Kiedy warto zainwestować w system odgromowy?

System odgromowy

Wyładowania atmosferyczne to zjawiska, które wzbudzają jednocześnie podziw i strach. Łowcy burz przez lata starają się jak najlepiej poznać i opisać mechanizm powstawania artylerii niebieskiej, jak i to, gdzie najczęściej uderzają pioruny. Mimo iż w tej chwili posiadamy sporą wiedzę na temat wyładowań atmosferycznych, wiemy jakich miejsc w czasie burzy należy unikać i gdzie z dużym prawdopodobieństwem może uderzyć piorun, to wciąż nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego ze stu procentową pewnością. Dlatego, chcąc chronić dom i wszystko, co się w nim znajduje, warto zainwestować w dobrej jakości system odgromowy.

Czy montaż systemu odgromowego jest obowiązkowy?

Tak, ale nie dla wszystkich budynków. Ci, którzy zdecydowali się na budowę niewielkiego domu w miejscu, w którym znajduje się wiele dużo wyższych zabudowań, teoretycznie nie mają obowiązku montażu piorunochronu, ale wiele osób robi to dobrowolnie, zdając sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie ze sobą uderzenie pioruna w budynek mieszkalny.

Kiedy inwestycja w piorunochron jest niezbędna?

W system odgromowy bezwarunkowo powinni natomiast zainwestować właściciele czy też zarządcy budynków użyteczności publicznej, niezależnie od wysokości i powierzchni takich budynków. Montaż piorunochronów koniecznie muszą też rozważyć właściciele wysokich budynków, zwłaszcza jeśli pobliskie zabudowania są dużo niższe. Poza tym nawet będąc właścicielem niskiego domu, warto zdecydować się na system odgromowy, gdy w pobliżu nie ma innych budynków. Z taką sytuacją mamy do czynienia na obrzeżach miast i na wsiach o niskiej gęstości zaludnienia.

Jaką rolę pełni system odgromowy?

Powiedzieliśmy już sobie, że system odgromowy chroni przed groźnymi skutkami wyładowań atmosferycznych. Ale co to dokładnie znaczy? Otóż systemy odgromowe składają się z szeregu połączonych ze sobą elementów (m.in. uziomy), których zadaniem jest bezpieczne odprowadzenie do gruntu energii pochodzącej z uderzenia pioruna. Piorun nie trafia bezpośrednio w budynek (połać dachową, komin czy inne elementy) a w metalowe zwody odgromowe. Następnie jego energia przepływa przez przewody odprowadzające, uziomy, aż w końcu ulega rozproszeniu pod powierzchnią ziemi.

System odgromowy chroni dom i jego mieszkańców

System odgromowy chroni budynek przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale zabezpiecza również przez przepięciami i zniszczeniem sprzętu podłączonego do sieci energetycznej. Poza tym pamiętajmy, że w skrajnych przypadkach uderzenie pioruna może wywołać pożar lub porazić osoby korzystające w czasie burzy z urządzeń elektrycznych.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy skorzystać z oferty firmy zajmującej się profesjonalnym montażem wysokiej jakości systemów odgromowych. Taka inwestycja pozwoli nam się czuć w domu bezpiecznie, niezależnie od panujących warunków pogodowych. Dobrej jakości sprzęt zapewni wysoką ochronę przez długie lata.

Comment here