Porady

Kiedy warto zamontować kominek w domu?

Kominek w domu

Budowa domu i modernizacja budynku mieszkalnego to świetne okazje, by móc spełnić marzenie o posiadaniu kominka. Dlaczego warto to zrobić? Kiedy warto zamontować kominek w domu?

Dlaczego warto mieć w domu kominek?

Są liczne powody, dla których coraz więcej osób decyduje się na posiadanie kominka. Dla wielu rodzin decydującym kryterium jest tutaj modny wygląd urządzenia i to, jaką tworzy atmosferę. Rzeczywiście kominek śmiało można nazwać dekoracyjnym elementem pomieszczenia. Nawet jeśli jest użytkowany tylko sporadycznie, cieszy oko i pozwala się odprężyć po ciężkim dniu w pracy lub szkole.

Estetyczna funkcja kominka

Kominek składa się z wkładu kominkowego i obudowy. W tej chwili największym zainteresowaniem cieszę się wkłady stalowo-szamotowe, ponieważ są lżejsze od żeliwnych i bardziej nowoczesne w formie. Natomiast obudowa kominkowa może być wykonana z dowolnego, odpornego na działanie wysokich temperatur materiału. Część osób pozostawia obudowę betonową, inni wykonują obudowę z granitu, jeszcze inni wykorzystują cegły, a nawet polne kamienie.

Kominek w domu

Prawdą jest jednak, że w nowoczesnych wnętrzach najlepiej prezentują się gładkie obudowy z kamiennych płyt. Są nie tylko piękne i trwałe, ale też łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Kominek z taką obudową warto mieć, bo przez wiele długich lat będzie stanowił prawdziwą ozdobę pomieszczenia. Nowoczesna obudowa doskonale wygląda nie tylko wieczorem, oświetlona migającymi ognikami, ale również w ciągu dnia, zwłaszcza gdy podobne płyty zostały użyte na schodach, na podłodze albo ma parapetach.

Kominek w domu – terapeutyczna funkcja ognia

Ogień, odkąd tylko człowiek nauczył się go rozpalać, pełnił w społeczeństwie bardzo ważną funkcję. Nie tylko pozwalał na przygotowanie jedzenia, odstraszenie dzikich zwierząt i ogrzanie ciała, ale miał moc jednoczenia ludzi. To wokół ognia gromadziły się pradawne plemiona, by wspólnie spędzić czas na rozmowach i biesiadowaniu. Dzisiejsze kominki są tego namiastką. Wieczorami wokół kominka gromadzą się wszyscy domownicy, by móc porozmawiać o trudach dnia codziennego i przyjemnie spędzić czas. Ogień jednoczy, odpręża, uspokaja.

Kiedy warto zamontować kominek w domu?

Oczywiście kominek warto mieć w domu nie tylko dlatego, że pięknie wygląda i tworzy przyjemną atmosferę. Równie ważna jest użytkowa funkcja tego typu urządzeń. Kominek ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje, a w przypadku, gdy został połączony z systemem dystrybucji gorącego powietrza, może ogrzać kilka pomieszczeń, a nawet niewielki dom. Jeśli zdecydujemy się na kominek z płaszczem wodnym, urządzenie ogrzeje również wodę użytkową, przeznaczoną do mycia, prania i zmywania. Oczywiście warunek jest taki, że w domu jest gdzie postawić kominek i jest jak podłączyć go do przewodów kominowych, ale zarówno w przypadku nowo powstających budynków, jak i obiektów przechodzących generalny remont, nie powinno być z tym problemu.

Comment here