Porady

Kominek a wkład kominkowy

Kominek a wkład kominkowy

W grupie popularnych urządzeń grzewczych dla domów jednorodzinnych wymienia się kominki. W przeciwieństwie do tradycyjnych pieców węglowych, kotłów na biomasę czy pieców olejowych, kominki pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną. Chcąc dokładnie omówić inne zalety korzystania z kominków, musimy zacząć od tematu kominek a wkład kominkowy.

Kominki dostępne na polskim rynku

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje kominków. Najpopularniejsze są tradycyjne kominki z paleniskiem przystosowanym do spalania drewna. Obok tego wyróżniamy kominki wolnostojące, przypominające nieco piece typu koza, kominki na pellet, biokominki czy kominki elektryczne. Dzięki tak szerokiej gamie produktów każdy może wybrać kominek odpowiedni dla swoich potrzeb. Nawet jeśli montaż tradycyjnego kominka nie jest możliwy, co nierzadko zdarza się w zabudowie wielorodzinnej, dostępne są inne rozwiązania, dzięki którym światło z kominka rozświetli każde pomieszczenie.

Z czego składa się kominek? Kominek a wkład kominkowy

Kominek nie jest wynalazkiem współczesności. Kominki dawnego typu, czyli z otwartym paleniskiem i okazałą obudową, możemy oglądać w zabytkowych budynkach, takich jak pałace i dworki. W budowanych dzisiaj domach próżno szukać takich kominków. Palenisko zawsze znajduje się za zamkniętymi drzwiczkami, wyposażonymi w sporej wielkości szybę kominkową. Czasem zdarza się, że kominek jest przeszklony z dwóch, a nawet trzech stron. Wszystko zależy od budowy wkładu kominkowego, który stanowi serce kominka. I tu dochodzimy do tematu kominek a wkład kominkowy.

Wkłady kominkowe żeliwne i stalowo-szamotowe

Dzisiejsze kominki składają się z wkładu kominkowego podłączonego do przewodów kominowych oraz obudowy. Wkład może być wykonany z żeliwa lub stali (wówczas wewnątrz wyłożony jest szamotem). Obecnie większą popularnością cieszą się wkłady stalowo-szamotowe, ponieważ są lżejsze i wglądają bardziej nowocześnie. Ale zamontowanie wkładu kominkowego w salonie czy innym pomieszczeniu nie tworzy jeszcze kominka. Kominek powstaje, gdy wokół wkładu zostanie wykonana obudowa. Obudowy wkładów kominkowych wykonuje się z betonu, granitu lub marmuru, ale również cegieł czy kamienia polnego. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań użytkowników kominka.

Rodzaje wkładów kominkowych

Oprócz tego, że wkłady kominkowe różnią się rodzajem zastosowanych materiałów, wielkością, kształtem czy mocą, różna może być również ich funkcjonalność. Wyróżniamy wkłady kominkowe klasyczne oraz wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, które oprócz ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajdują, dzięki podłączeniu do instalacji grzewczej, mogą ogrzewać także inne wnętrza oraz wodę użytkową. Ponadto na rynku dostępne są wkłady kominkowe przeznaczone do instalacji wraz z systemem rozprowadzania gorącego powietrza.

Comment here