Porady

Kominek jako jedyne źródło ogrzewania?

Kominek

Najczęściej kominek pełni funkcję dodatkowego źródła ciepła. W razie, gdyby nastąpiła awaria źródła podstawowego, jest w stanie zapewnić domownikom bezpieczeństwo energetyczne. Poza tym kominek bywa pomocny w okresie występowania dużych mrozów. Okres ten jest sprawdzianem dla zainstalowanego w domu systemu grzewczego – nierzadko okazuje się, że kominek musi wspomóc pracę kotła grzewczego. Kominek sprawdza się doskonale jako dodatkowe źródło ciepła, na jego korzyść przemawiają również walory estetyczne. Ale czy urządzenie sprawdzi się, jako podstawowa metoda ogrzewania budynku?

Kominek podłączony do instalacji grzewczej

System dystrybucji gorącego powietrza

W świetle obowiązujących przepisów kominek stojący w salonie i oddający ciepło wyłącznie do tego pomieszczenia, nie może być uznany za jedyne źródło ciepła. Aby stał się metodą ogrzewania dla całego budynku, musi być połączony z instalacją grzewczą. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada, że wkład kominkowy zostanie połączony z systemem dystrybucji gorącego powietrza. System ten dystrybuuje ogrzane powietrze do pomieszczeń innych niż to, w którym stoi kominek. Oczywiście w takim przypadku kominek musi wykazywać się dużą mocą i sprawnością, w przeciwnym razie nie zdoła ogrzać wszystkich pomieszczeń do pożądanej temperatury.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym

Innym rozwiązaniem są kominki z płaszczem wodnym, które ogrzewają nie tylko powietrze, ale i wodę, która następnie rozprowadzana jest do zamontowanych w całym domu grzejników. Kominek działa wówczas na podobnej zasadzie, jak tradycyjny kocioł grzewczy. Ogrzewa wodę pompowaną do grzejników, ale i wodę użytkową, służącą do zmywania, prania czy kąpieli.

Zalety ogrzewania domu kominkiem

Kominek jako jedyne źródło ogrzewania nie jest rozwiązaniem tak popularnym, jak kotły grzewcze na ekogroszek, pellet, czy też kotły gazowe. Zwłaszcza, jeśli chodzi o ogrzewanie dużych domów. Jeśli powierzchnia budynku jest znaczna, w kominku spala się duże ilości drewna. Magazynowanie dużych ilości opału w salonie nie jest możliwe zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych. Natomiast w sytuacji, gdy dom jest niewielki, a jednocześnie bez większych przeszkód uda się wygospodarować obok kominka miejsce na drewno, ogrzewanie kominkiem może być rozwiązaniem opłacalnym. Drewno to opał stosunkowo tani i łatwo dostępny, do tego ogrzewanie suchym, zdrowym drewnem nie przyczynia się do postawania zanieczyszczeń powietrza.

Czy ogrzewanie kominkiem jest wygodne?

Ogrzewanie kominkiem to dobre rozwiązanie dla osób, które większość dnia spędzają w domu. Palenie w komiku wymaga stałej obsługi i systematycznego dorzucania drewna do paleniska. Dla domowników, którzy niemal przez cały czas przebywają w domu, do tego przesiadując w pokoju dziennym, takie rozwiązanie nie będzie uciążliwe. Można nawet powiedzieć, że jest to opcja wygodniejsza, aniżeli wtedy, gdyby co jakiś czas musieli zaglądać do kotłowni. O piecu w kotłowni można zapomnieć, natomiast nie sposób zapomnieć o kominku, który cały czas ma się przed oczami.

Comment here