Porady

Kominek nowoczesny, czyli jaki?

Kominek nowoczesny

Producenci kominków prześcigają się w opracowywaniu rozwiązań, które będą w stanie zadowolić gusta nawet najbardziej wymagających klientów. To sprawia, że na rynku sukcesywnie pojawiają się nowe wkłady kominkowe i nowe pomysły na wykonanie efektownej obudowy kominkowej. Kominek nowoczesny ma być ładny, funkcjonalny, trwały i bezpieczny.

Nowoczesne wkłady kominkowe

Z czego wykonuje się wkłady kominkowe?

Tradycyjne, otwarte palenisko w kominkach zastąpiły wkłady kominkowe, które można pogrupować według różnorodnych kryteriów. Pierwszym z nich jest materiał wykonania. Wkłady kominkowe dzielimy na żeliwne i stalowo-szamotowe. Każde z rozwiązań ma swoje mocne strony, ma też kilka wad, ale w ogólnym rozrachunku prym wiodą wkłady stalowe. Są one lżejsze od wkładów żeliwnych, tańsze, a przy tym zdecydowanie delikatniejsze w formie. Kominki nowoczesne bardzo lubią proste formy i oszczędne zdobienia, dlatego wkłady stalowe zawsze są pierwszym wyborem dla osób, które chcą mieć w domu kominek nowoczesny.

Jak działają wkłady kominkowe?

Wkłady kominkowe dzielimy również ze względu na sposób działania. Wyróżniamy wkłady, które świetnie sprawdzają się do ogrzania pomieszczeń, w których się znajdują, wkłady przeznaczone do połączenia z systemami dystrybucji gorącego powietrza, jak i wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Właściwie każde z tych rozwiązań może być wykorzystane w nowoczesnym budownictwie.

Kominek nowoczesny – duża ilość przeszklonych powierzchni

Pisząc o kominkach nowoczesnych, należy wspomnieć o modnym ostatnio trendzie na montaż wkładów kominkowych z pokaźną szybą bądź nieco mniejszymi dwiema, a nawet trzema szybami. Duża ilość przeszklonych powierzchni jest mile widziana w nowoczesnym budownictwie. W tej chwili stawiamy na duże okna, przeszklone balustrady, częściowo wykonane ze szkła meble, duże lustra. Wkłady kominkowe z dużą ilością przeszklonych powierzchni świetnie wpisują się w ten trend. Pokaźne szyby umożliwiają obserwowania ognia w palenisku z kilku stron. Należy jednak pamiętać, by zamówić kominek nowoczesny wyposażony w system „czysta szyba”.

Kominek nowoczesny – kształt i kolorystyka obudowy

Nowoczesne rozwiązania to takie, które są jednocześnie efektowne, trwałe i wygodne. Trudno mówić o wygodzie w przypadku bogato zdobionej obudowy, która nie tylko niepotrzebnie zagraca pomieszczenie, ale i wymaga dokładnego czyszczenia nawet najmniejszych zakamarków. Nowoczesna obudowa ma być prosta, schludna, łatwa w utrzymaniu czystości i trwała. Prostota wcale nie oznacza nudy. Minimalistyczna, gładka obudowa z płyt kamiennych (granitowych lub marmurowych) nie potrzebuje żadnych dodatkowych ozdobników. Sama w sobie stanowi efektowną ozdobę wnętrza. Delikatny, naturalny wzorek i subtelny połysk w zupełności wystarczą, by trudno było przejść obok kominka obojętnie. Poza tym taka obudowa jest łatwa w czyszczeniu, bo brud nie wżera się w głębsze warstwy kamienia, a osadza na jego powierzchni.

Comment here