W ostatnich latach nowoczesne wnętrza wyglądały dość ascetyczne. Stawiano na biel i szarości, drastycznie ograniczano ilość bibelotów, rezygnowano z otwartych półek. Wszędzie dominowała prostota i minimalizm. Jednak od pewnego czasu sytuacja powoli się zmienia. Chętniej wprowadzamy do wnętrz kolor, starannie wybieramy meble i dodatki, które mają stworzyć spójną, estetyczną kompozycję, ale w żadnym wypadku nie zachowawczą i nudną. Do nowoczesnych wnętrz chętniej wprowadzamy też elementy klasyczne, tradycyjne. Ciekawym rozwiązaniem w nowoczesnych wnętrzach jest tradycyjny kominek.
Kominek sercem nowoczesnego wnętrza
Nowoczesne wnętrze ma być ładne, estetyczne i przede wszystkim funkcjonalne. Jednak w estetycznych pomieszczeniach rodem z katalogów salonów meblowych, nie każdy może poczuć się swobodnie. Dlatego nowoczesne wnętrze powinno być również przytulne. Efekt ten łatwo osiągnąć dzięki wprowadzeniu do wnętrza jasnych, ciepłych barw i dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia. Na przytulność zdecydowanie wpływa również zastosowanie drewna, ustawienie we wnętrzu kwiatów i kosza wypełnionego miękkimi kocami. Jednak zdecydowanym zwycięzcą, jeśli chodzi o tworzenie we wnętrzu przytulnej, rodzinnej atmosfery, jest tradycyjny kominek. Takie urządzenie jest sercem nowoczesnego wnętrza. Tradycyjne kominki potrafią zgromadzić wieczorem całą rodzinę. Przy kominku można rozmawiać, dzielić się wrażeniami z minionego dnia, grać w planszówki, przeglądać czasopisma, oglądać seriale i przyjmować gości. Kominek nie bez powodu symbolizuje ciepło i rodzinną bliskość.
Tradycyjny kominek w nowoczesnym salonie
Tradycyjne kominki to takie, które mają klasyczny kształt i przeszklenie tylko z jednej strony – od frontu. Oczywiście producent kominków oferuje również inne rozwiązania, m.in. wkłady kominkowe trójstronne, wkłady narożne, ale zapotrzebowanie na tradycyjne kominki jest zdecydowanie największe. Taki kominek stawiany jest zazwyczaj na centralnej ścianie, tak by tańczące ogniki można było obserwować z każdego miejsca w pomieszczeniu. Oczywiście w pobliżu ustawia się meble wypoczynkowe, rzadziej stół z krzesłami. Tradycyjny kominek można aranżować na wiele sposobów. Dzięki zastosowaniu wkładu kominkowego z zamkniętym paleniskiem, kominek można obudować właściwie dowolnym materiałem. Często jest to beton, ale też cegły, marmur, granit, kamień dekoracyjny.
Tradycyjne kominki – więcej niż tylko ozdoba
Kominek niewątpliwie ozdabia wnętrze. W wielu przypadkach jest najważniejszym elementem dekoracyjnym w salonie. Jednocześnie jest to urządzenie zapewniające bezpieczeństwo w cieplne. W razie awarii sieci energetycznej i wyłączenia głównego źródła ciepła, kominek zapobiegnie wychłodzeniu pomieszczeń. Poza tym drewno to materiał łatwo dostępny i tani. W okresach przejściowych, kiedy uruchomienie głównego źródła ciepła nie jest jeszcze konieczne, kominek zapewni przyjemną temperaturę we wnętrzu, a jednocześnie nie podniesie kosztów ogrzewania. Tradycyjny kominek to urządzenie wielofunkcyjne, dlatego zupełnie zrozumiałym jest, że tak wiele osób chce mieć go w swoim domu.
Comment here