Porady

Kominki z płaszczem wodnym – wykorzystanie ciepła w całym gospodarstwie

Kominki z płaszczem wodnym

Dzięki przyłączeniu do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania (C.O.) mogą efektywnie i równomiernie dystrybuować ciepło na terenie praktycznie całego obiektu czy też będąc bardziej precyzyjnym – mogą ogrzewać wszystkie pomieszczenia w domu, do których została „podciągnięta” instalacja grzewcza (grzejniki, ogrzewanie podłogowe).

Ich zasadnicze przeznaczenie prezentuje się więc zupełnie inaczej niż tradycyjne „instalacje akumulacyjne”, czyli kominki, które ogrzewają w bardzo dużym stopniu jedno pomieszczenie (dochodzi kwestia jego przegrzewania i dość dużej jednak różnicy temperatur pomiędzy dogrzanym kominkiem pomieszczeniem a pozostałymi) – to w którym się znajdują, najczęściej salon oraz pomieszczenia przyległe, do których może dochodzić ciepło.

Nie tylko ogrzewanie, ale też C.W.U.

Koniecznie trzeba podkreślić też to, że kominki z płaszczem wodnym oprócz ogrzewania pomieszczeń mogą też jednocześnie podgrzewać ciepłą wodę użytkową (w skrócie C.W.U.), a więc wodę, którą wykorzystujemy np. do mycia się, mycia naczyń etc. To też kolejny krok w stronę optymalizacji miesięcznych wydatków i kolejny argument przemawiający za inwestycją właśnie w ten rodzaj kominka. To po prostu się opłaca.

Kiedy warto pomyśleć o kominku z płaszczem wodnym?

Warto myśleć o nich jako o rozwiązaniach dedykowanych przede wszystkim do częstszej i dłuższej pracy a nie okazjonalnego przepalania, palenia niezmiernie rzadko, „od czasu do czasu” w sezonie przejściowym (wczesna wiosna i jesień). Taka inwestycja nie miałaby sensu – nie zwróciłaby się, nie pracowałaby na siebie, nie do tego została stworzona. Jeżeli więc traktujesz kominek jako element budowania nastroju, aranżacji wnętrz, coś co ma – powiedzmy sobie szczerze – przede wszystkim „wyglądać”, postaw na coś „standardowego”.

Na co zwracać uwagę wybierając kominek z płaszczem wodnym?

Oczywiście bezwzględnie na jakość samego wkładu, zastosowane materiały (także późniejszą izolację), grubość blach, parametry techniczne – to wszystko ma naprawdę ogromne znaczenie. Kominek wodny powinien być dostosowany do Twoich potrzeb, Twojego gospodarstwa domowego – do Twojej instalacji.

Musisz też pamiętać o montażu, który ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi też o późniejsze bezpieczeństwo funkcjonowania całej instalacji. On naprawdę musi zostać przeprowadzony profesjonalnie z uwzględnieniem zabezpieczeń przed przegrzaniem wody etc. Postaw na fachowców. Inwestujesz w coś co powinno Ci służyć przez wiele długich lat bezawaryjnej, efektywnej pracy.

Comment here