BudowaPoradyRemont Domu

Montaż okien dachowych

okno dachowe

W starych budynkach, w tym również w domach, które dotąd nie przeszły gruntownego remontu, okna dachowe spotykamy niezwykle rzadko. W przeszłości nie było to popularne rozwiązanie, tym bardziej, że poddasza rzadko pełniły funkcję użytkową, mieszkalną. Na poddaszu znajdował się strych, który pełnił funkcję graciarni, a w miesiącach zimowych suszarni na pranie. Większa ilość światła nie była zatem potrzebna. Dziś, kiedy domy z poddaszem użytkowym budowane są na potęgę, okna dachowe stały się produktem niezbędnym.

Kiedy warto stosować okna dachowe?

Na pewno jest to konieczne w sytuacji, gdy pomieszczenie ma pełnić funkcję salonu, sypialni czy gabinetu, ale nie można go właściwie doświetlić poprzez montaż klasycznych okien. Charakterystyczne dla poddasza skosy uniemożliwiają zamontowanie okna w dowolnym miejscu w ścianie, dlatego w tym celu wykorzystuje się powierzchnię dachu. Sztuczne oświetlenie jest tu zdecydowanie niewystarczające, nie zapewnia odpowiedniego komfortu widzenia, poza tym korzystanie z lamp w ciągu dnia oznacza wyższe rachunki za prąd.

Brak okien oznacza brak dostępu do światła dziennego, ale i do świeżego powietrza. Tymczasem latem, kiedy żar leje się z nieba, na poddaszu potrafi być naprawdę gorąco i duszno. Zresztą w ciągu całego roku pomieszczenia należy wietrzyć, a okna rozszczelniać.

Montaż okna dachowego

Montowaniem okien dachowych zajmują się dekarze. Źle zamontowane okno może stać się przyczyną uciekania ciepła z pomieszczenia czy też zawilgocenia ściany. Dlatego też prace na dachu musza odbywać się bez pominięcia któregokolwiek etapu. Najważniejsze etapy montażu okna dachowego to: wypoziomowanie okna połaciowego, ułożenie materiału izolacyjnego wokół ramy, zamontowanie kołnierza paroprzepuszczalnego chroniącego ocieplenie przed wilgocią oraz kołnierza uszczelniającego, który odprowadza wodę z deszczu lub ze śniegu.

Comment here