Ogrzewanie węglem przez lata było dominującą metodą grzewczą zarówno w przypadku budynków mieszkalnych, jak i usługowych oraz przemysłowych. Dziś tradycyjne kotły węglowe tracą popularność, a ich miejsce zajmują nowoczesne urządzenia grzewcze, zdecydowanie mniej kłopotliwe w obsłudze i zdecydowanie bardziej ekologiczne.
Wymiana starych pieców węglowych – dofinansowania
Korzystanie z pieców węglowych, nie bez powodu nazywanych kopciuchami, a nawet śmieciuchami, jest negowane przez wszystkie państwa europejskie, które zgodziły się, że należy przeznaczyć większe środki na inwestycje w nowoczesne źródła energii. Tym samym powstały liczne programy finansowe, które mają zachęcić właścicieli kopciuchów na wymianę starych pieców na nowe. Decydując się na zakup nowego, ekologicznego urządzenia grzewczego oraz montaż paneli fotowoltaicznych, można pozyskać spore dofinansowanie. W zależności od programu, może to być kilka tysięcy złotych, a może być nawet 30. Taka zachęta skutkuje, gdyż rzeczywiście coraz więcej osób kupuje nowe piece na pellet drzewny, piece gazowe, albo inwestuje w panele fotowoltaiczne i pompy ciepła.
Co zamiast kopciucha?
Chcąc kupić nowy kocioł grzewczy, należy dokładnie zapoznać się z rozwiązaniami dostępnymi na rynku, zdobyć wiedzę o wadach i zaletach rozmaitych metod grzewczych. Pod uwagę warto wziąć nie tylko początkowy koszt inwestycji, ale i cenę opału. Wpisując w wyszukiwarkę hasła pellet cena, gaz płynny cena, czy ogrzewanie elektryczne cena, ustalimy, mniej więcej jaką kwotę należy przeznaczyć na ogrzanie całego domu w sezonie grzewczym. Oczywiście wcześniej warto ustalić, jaka jest dokładna powierzchnia użytkowa budynku mieszkalnego, jakie są możliwości jeśli chodzi o miejsce na piec i opał.
Dla wielu osób ważny będzie także sposób obsługi pieca i możliwość regulowania jego pracy zdalnie. Kwestie ekologii również nie są bez znaczenia – coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z postępujących zmian klimatu i wie, co może zrobić, my próbować je spowolnić.
Wymiana kopciucha na kocioł na pallet drzewny
Jedną z metod grzewczych, która systematycznie zyskuje popularność, jest ogrzewanie biomasą. Dobry pellet to ekologiczne i ekonomiczne źródło energii. W procesie spalania opału wysokiej jakości emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest równa zeru, zaś innych szkodliwych substancji, ograniczona do minimum. Poza tym pellet nie brudzi i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Jest to paliwo czyste, łatwe w transporcie i przechowywaniu. Pod tymi względami zdecydowanie wiedzie prym nad węglem kamiennym, a nawet nad węglem typu ekogroszek, który teoretycznie również zaliczany jest do ekologicznych źródeł ogrzewania.
Dobry pellet to paliwo wysokoenergetyczne. Aby się o tym przekonać, wystarczy przeprowadzić test w przydomowej kotłowni. Producent pelletu powinien bez problemu wysłać worek pelletu do testów. Jeśli klient po takim teście nie ma zastrzeżeń do produktu, składa zamówienie na większą ilość paliwa. Składowanie opału po wymianie kopciucha na kocioł na biomasę nie jest w żaden sposób problematyczne. Pellet pakowany jest w wygodne worki o wadze 15 kg, więc można układać je jeden na drugim bez obaw, że coś się rozsypie.
Comment here