Budowa domu odbywa się etapami. Wiele zależy tutaj od możliwości finansowych inwestorów, ale i od warunków pogodowych. Niekiedy większość prac udaje się wykonać w ciągu jednego sezonu, innym razem budowa trwa kilka lat, a przez kilka kolejnych dąży się do wykończenia wszystkich pomieszczeń wewnątrz budynku. W trakcie budowy wiele osób zastanawia się, na jakim etapie odbywa się montaż okien, kiedy możliwe jest wylewanie podłóg i kładzenie tynków, w którym momencie możliwy jest montaż schodów wewnętrznych. Jeżeli chodzi o montaż okien, odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest tak prosta i jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać.
Wykonanie dachu a montaż okien
Nie trudno się domyślić, że montaż okien wykonuje się dopiero wówczas, gdy prace na dachu zostaną ukończone. Inaczej nie miałoby to sensu, bowiem szczelne okna w żaden sposób nie uchronią wnętrza nieprzykrytego budynku przed wilgocią. Zatem jeżeli mamy dach, możemy pomyśleć o montażu okien. Okna należy zamontować przed ułożeniem tynków wewnętrznych i zewnętrznych, dzięki czemu prace wokół okien będą wykonywane raz a porządnie, bez konieczności ponownego zaprawiania dziur wokół ramy okiennej. Jeżeli jednak tynki planujemy kłaść dopiero na wiosnę, z montażem okien również lepiej wstrzymać się do nowego sezonu. Dotyczy to zwłaszcza okien drewnianych, które pod wpływem dużej wilgoci mogłyby ulec zniszczeniu.
Wietrzenie budynku w stanie surowym
Nowy budynek w stanie surowym wymaga wietrzenia. Jeżeli planujemy przerwać prace budowlane na kilka miesięcy w okresie zimowym, nie montujmy szczelnych okien, a zabezpieczmy otwory w ścianach przy pomocy desek. Przez tak zabezpieczone otwory okienne i drzwiowe do pomieszczenia nie dostanie się deszcz ani śnieg, a jednocześnie będzie możliwa cyrkulacja powietrza. Do kolejnych prac wokół budynku, a w tym do montażu okien, można przystąpić późną wiosną po całkowitym wyschnięciu murów.