Porady

Od czego zależy cena pelletu?

Od czego zależy cena pelletu

Koszt ogrzewania pelletem jest zbliżony do kosztów ogrzewania węglem typu ekogroszek. To jeden z czynników decydujących o rosnącej popularności pelletu. Czynników tych jest oczywiście więcej, ale nie da się ukryć, że wielu osobom zależy przede wszystkim na tym, by ogrzewanie domu było ekonomiczne, dlatego szukają na rynku jak najtańszego paliwa. Gdzie takie znaleźć i właściwie od czego zależy cena pelletu?

Zakup pelletu w sezonie i poza sezonem

Ceny paliw grzewczych, nie tyko pelletu, ale też węgla kamiennego czy oleju, zmieniają się w zależności od pory roku. Najwyższe są oczywiście bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, jak i w jego trakcie. Dlatego też wiele osób gromadzi opał na zimę w okresie letnim, kiedy ceny są najbardziej atrakcyjne.

Zakup pelletu na długo przed rozpoczęciem sezonu ma też tę zaletę, że daje możliwość przetestowania opału pochodzącego z różnych źródeł i wybrania najlepszego. Producenci pelletu prowadzą sprzedaż hurtową, ale wielu z nich zgadza się na przesłanie jednego czy dwóch worków opału do testów. Testy w domowych warunkach to najlepszy sposób na sprawdzenie jakości opału. Możemy wówczas ocenić, jak wygląda granulat, jak się spala i ile wytwarza popiołu. Jeśli wyniki testów będą satysfakcjonujące, wówczas można zamówić ilość opału przewidzianą na cały sezon grzewczy.

Od czego zależy cena pelletu? Zakup ilości hurtowych

Cena pelletu niekiedy bywa uzależniona od tego, jak dużo paliwa kupujemy. Większość sprzedawców ustala sztywne ceny, ale są i tacy, którzy oferują możliwość negocjowania cen w sytuacji, gdy klient kupuje wiele ton paliwa. Dotyczy to zarówno stałych klientów, jak i osób nowych. Jeśli chcemy kupić pellet w atrakcyjnej cenie, nie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę pellet cena, pellet niska cena czy tani pellet. Warto skontaktować się z kilkoma sprzedawcami i sprawdzić, jakie ceny oferują, czy i jak cena zmienia się w zależności od wielkości zamówienia.

Cena pelletu a rodzaj surowca

Czynnikiem, który w sposób znaczący wpływa na cenę pelletu, jest rodzaj surowca wykorzystywanego do produkcji. Inaczej ceny kształtują się w przypadku pelletu drzewnego, inaczej słomianego, a jeszcze inaczej słonecznikowego. Poza tym pellet drzewny możemy podzielić na kilka typów. Najpopularniejszy jest pellet drzewny sosnowy, ale ekologiczny opał powstaje też z odpadów drzewnych innego rodzaju. Biorąc pod uwagę, że poszczególne gatunki drewna różnią się kalorycznością, różne będą ceny produkowanego z nich opału.

Od czego zależy cena pelletu? Sposób pozyskiwania surowca

Najbardziej atrakcyjne ceny pelletu oferują ci producenci, którzy dysponują własnym surowcem drzewnym. Są to firmy, które poza wytwarzaniem pelletu, zajmują się prowadzeniem tartaku. Firmy te nie muszą skupować odpadów drzewnych od dostawców zewnętrznych, bo gromadzą je niejako przy okazji prowadzonej obróbki drzewnej. Warto dodać, że przy okazji kontrolują proces pozyskiwania surowca, co daje pewność, że wytwarzają pellet z czystych odpadów.

Comment here