BudowaPoradyRemont Domu

Ogrzewanie domu – która metoda sprawdza się najczęściej?

Ogrzewanie domu

Budowa domu, ale również modernizacja starego budynku, to duże inwestycje, których realizacja wymaga podjęcia wielu trudnych decyzji. Jedną z takich decyzji jest ta, dotycząca wyboru metody ogrzewania. Sprawne i bezpieczne ogrzewanie domu powinno być priorytetem dla domowników.

Dostępne metody ogrzewania

Dom można ogrzewać na wiele sposobów, począwszy od tradycyjnych pieców węglowych, poprzez piece gazowe, olejowe, piece na pellet, skończywszy na pompach ciepła i instalacjach fotowoltaicznych (ogrzewanie elektryczne). To, na którą metodę ogrzewania ostatecznie się zdecydujemy, uzależnione jest od wielu czynników, m.in. od możliwości utworzenia przyłącza do gazociągu, od wielkości budynku, od tego, czy znajdują się w nim stare grzejniki/elementy ogrzewania podłogowego. Ważne jest również to, na ile poważnie podchodzimy do kwestii ekologii, ile czasu możemy poświęcić na obsługę urządzeń grzewczych i sprzątanie kotłowni, czy mamy gdzie magazynować opał. Oczywiście nie bez znaczenia jest zasobność portfela mieszkańców budynku.

Ogrzewanie domu węglem

Węgiel to paliwo bardzo popularne w Polsce, choć w ostatnich latach zauważamy spadek zainteresowania tradycyjnymi kotłami węglowymi. Obecnie korzysta się z nich raczej w mniejszych miejscowościach, na wsiach, w biedniejszych dzielnicach miast (jeśli nie ma podłączenia do ogrzewania miejskiego). Wyjątkiem są piece na ekogroszek, czyli drobny, odpowiednio wyselekcjonowany węgiel o wysokiej kaloryczności, który w procesie spalania emituje do atmosfery znacznie mniej szkodliwych substancji niż zwykły węgiel. Piece na ekogroszek to modele z automatycznymi podajnikami, które same dozują odpowiednią ilość węgla. Ich obsługa nie jest szczególnie skomplikowana, niemniej trzeba pamiętać o uzupełnianiu podajnika, opróżnianiu popielnika i czyszczeniu wewnętrznych ścianek pieca. Stosunkowo niska cena węgla wynagradza jednak te niedogodności.

Ogrzewanie domu gazem

Wpisując w wyszukiwarkę hasło ogrzewanie domu co wybrać, otrzymamy wyniki wskazujące na to, że dużą popularnością cieszy się obecnie ogrzewanie gazem. Jeśli dom znajduje się w lokalizacji, która umożliwia przyłączenie budynku do gazociągu, sytuacja jest w połowie rozwiązana. Wystarczy zakupić odpowiedni piec na gaz i do jego montażu zatrudnić sprawdzoną firmę instalatorską z uprawnieniami. Jeśli w pobliżu nie ma gazociągu, wybór pada na zbiornik z gazem płynnym. W obu przypadkach jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ piece gazowe nie wymagają właściwie żadnej obsługi – wszystko dzieje się automatycznie.

Comment here