Porady

Ogrzewanie pelletem – dlaczego warto?

pellet

W nowoczesnych budynkach mieszkalnych coraz rzadziej możemy spotkać tradycyjne piece węglowe. Dzieje się tak zarówno za sprawą zmieniających się przepisów, jak i sugestii, że wkrótce użytkowanie tradycyjnych kopciuchów będzie zabronione, jak i dzięki większej świadomości na temat zanieczyszczeń powietrza. Ogrzewanie pelletem to rozwiązanie przyszłościowe, ponieważ nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu, ponadto obsługa kotłów na biomasę nie jest kłopotliwa, co dla dzisiejszych użytkowników ma niemałe znaczenie.

Pellet – paliwo wysokoenergetyczne

Kupując dobry pellet, mamy pewność, że będzie palił się równo i długo. Granulat nie będzie się spiekał, a w procesie spalania nie powstanie zbyt duża ilość popiołu. To oznacza, że kupując pellet ze sprawdzonego źródła, zużyjemy go mniej, aniżeli w sytuacji, gdy zamówimy opał niewiadomego pochodzenia i kiepskiej jakości.

Dobry pellet to paliwo wysokoenergetyczne w postaci granulatu. Jego kaloryczność sięga nawet 19 MJ/kg, natomiast zawartość popiołu często nie przekracza 0,5%. W związku z tym ogrzewanie pelletem jest jak najbardziej opłacalne.

Ekologiczne ogrzewanie pelletem

Wysokiej jakości paliwo dobrze się spala, a w procesie spalania nie wytwarza nieprzyjemniej woni. W powietrzu nie unoszą się gazy zanieczyszczające środowisko. W przypadku pelletu emisja do atmosfery szkodliwych substancji jest ograniczona do minimum, natomiast emisja dwutlenku węgla jest równa zeru. Im więcej osób zdecyduje się na korzystanie z kotłów na biomasę, tym jakość powietrza będzie lepsza (oczywiście jest to tylko jeden z elementów troski o czystość powietrza).

Kotły na biomasę – komfort i bezpieczeństwo

Nowoczesne kotły na pellet pracują niemal bezobsługowo przez długi czas. Wyposażone są w podajnik, który samodzielnie pobiera odpowiednią ilość opału. To, jak często należy uzupełnić podajnik, uzależnione jest przede wszystkim od jego pojemności. Ponadto kotły na pellet wyposażone są w system, który umożliwia rozpalenie w piecu bez jakiejkolwiek interwencji, wszystko odbywa się automatycznie. A jeżeli ogrzewamy dobrym pelletem, to nie ma również konieczności częstego opróżniania podajnika.

 

 

 

Comment here