Instalacje

Oprogramowanie do skanowania i modelowania 3D – jakie wybrać?

3D modeling of pressure vessel

Skanowanie 3D umożliwia przeniesienie kształtu obiektu istniejącego w rzeczywistości do postaci cyfrowej. Powstały model 3D pozwala na dokładne przeanalizowanie budowy obiektu, a nierzadko również jego działania. Dzisiejsze skanery są szybkie i niezwykle precyzyjne, dlatego znajdują zastosowania w wielu gałęziach przemysłu, począwszy od motoryzacji, poprzez przemysł stoczniowy i maszynowy, muzealnictwo i architekturę, skończywszy na medycynie. Jednak sam skaner to jeszcze nie wszystko. Równie ważne jest oprogramowanie do skanowania i modelowania 3D. Jak wybrać odpowiedni produkt?

Program do skanowania 3D – jak to działa?

Pozyskiwanie danych za pomocą skanera to jedno, ale równie ważny jest sposób rejestrowania i prezentowania gromadzonych danych. Do tego celu można wykorzystać prosty program do skanowania, o ile jest kompatybilny z urządzeniem skanującym. Jeśli jednak zależy nam na wysokiej jakości skanowania i wielu możliwościach edytowania modelu CAD, powinniśmy postawić na profesjonalny program do modelowania 3D.

Dobrej jakości oprogramowanie gromadzi miliony punktów danych pozyskiwanych w procesie skanowania, a następnie uzupełnia obraz w taki sposób, by stał się czytelny dla użytkownika. Program pokazuje efekty wymiarowania i pozwala na manipulowanie danymi. Prace nad modelem mogą być kontynuowane w wybrany przez użytkownika sposób, zestawione z modelem wzorcowym, przetworzone w celu opracowania dokumentacji technicznej dla obiektu lub  wytworzenia kopii przedmiotu na drukarce 3D.

Jaki program do modelowania 3D?

Oprogramowanie do skanowania 3D i przetwarzania danych należy dobierać po rozpoznaniu potrzeb firmy i dokładnym określeniu, do czego skaner będzie wykorzystywany. Jeśli skanowanie będzie odbywało się w trudnych warunkach, należy postawić na program zapewniający wysoką produktywność i szybkie przetwarzanie skanów 3D, przy jednoczesnym zachowaniu precyzji skanowania.

modelowanie i skanowanie 3D

Najlepszy program do skanowania to taki, który oprócz wielu przydanych funkcji, został wyposażony w przyjazny interfejs i prowadzi użytkownika przez proces skanowania i przetwarzania danych w kilku prostych krokach. Łatwość obsługi programu jest równie ważna, jak mnogość narzędzi potrzebnych do osiągnięcia wysokiej precyzji. Wszystko to składa się na płynną i efektywną pracę urządzenia skanującego.

Jak wybrać program do skanowania 3D i obróbki siatki trójkątów?

Na pewno warto prześledzić ofertę rodzimych producentów, a zwłaszcza firm, które zajmują się zarówno sprzedażą profesjonalnych skanerów 3D, jak i współpracujących z nimi programów. W razie jakichkolwiek problemów ze sprzętem, szybko nawiążemy kontakt z firmą, będziemy też mieć dostęp do kolejnych aktualizacji oprogramowania. To bardzo istotne, by móc korzystać z nowych narzędzi zwiększających komfort skanowania i modelowania 3D. Istotna jest również możliwość uczestnictwa w szkoleniu z obsługi zakupionego sprzętu.

Comment here